Únor 2007

Autosport!

20. února 2007 v 22:24 Daniel Landa
Daniel Landa
Danův vztah k vůni benzínu, rychlosti a umění vyrovnávat se s nečekanými situacemi prostřednictvím strojů započal již v době, kdy usedl na svůj první motocykl Suzuki dr 500, pak na druhý Yamaha xt 600 a třetí KTM lc24 a jen málo scházelo k jeho účasti v závodech motocyklových soutěžích.
Ve stopách svého otce Stanislava Landy (dvakrát mistra republiky a vicemistra Evropy v autokrosu) i Daniel v roce 1996 započal svou autokrosovou kariéru. Během krátké doby se z nováčka, kterého ostřílení veteráni autokrosu nebrali příliš vážně stal uznávaný soupeř. Bohužel právě závodnické začátky měly pro Daniela také jednu smutnou zkušenost, když při tréninku vylétl mimo trať a následná rotace vozu proběhla tzv. "přes boudu".
Z okenního prostoru mu vypadla ruka na kterou auto několikráte dopadlo. Přivodil si takto těžkou zlomeninu a ve velkých bolestech strávil měsíc v nemocnici. Brzy se však plně zotavil a pokračoval v závodění. Jeho návrat do světa "Formule 1 v terénu" byl provázen nebývalými úspěchy a vrchol jeho kariéry bylo 6. místo v konečném hodnocení Mistrovství Evropy a zařazení se do reprezentace ČR v Autokrosu. Z mezinárodních závodů si rád připomíná 2. místo v Německu a 3. místo v Itálii. Poznal důvěrně všechny autokrosové dráhy v ČR a nejraději měl dráhu v Nové Pace. Autokros jezdil s Tatrou 3500, rám a koncept Hošek. Důležitým faktorem pro Danielovu autokrosovou kariéru byla pomoc a rady jeho otce, ale také kamaráda, nestora českého autokrosu, Jaroslava Hoška.
Na konci sezóny po mnoha úspěších v roce 1998 s autokrosem Daniel skončil, přesedlal na silnější oře a stal se testovacím jezdcem Trucků.
V roce 1999 začala v týmu ProCa Holoubek ve spolupráci s Martinem Kolocem Danova první sezóna v mistrovských závodech tahačů. Danův truck bylo závodní SISU s motorem Cummins o obsahu 11000 kubických centimetrů a výkonu 1000 koní.
V první sezoně se umístil v Evropském poháru tahačů (Race Truck) na šestém místě a byl vyhlášen jako nováček roku. Ve své druhé sezóně dlouho mířil k první, po inovaci motorů konkurence ke třetí, pozici v celkovém pořadí, ale problémy v posledních závodech ho nakonec srazily na celkové páté místo. K největším úspěchům rozhodně patřilo 1. místo na VC Rakouska - ME tahačů v roce 2000, ale dobře si zabojoval například v roce 1999 i v Mostě, kdy nakonec po penalizaci obsadil 7 místo. V roce následujícím byl již v Mostě třetí a druhý.
V roce 2001 Daniel přesedlal na Rallye jemuž je doposud věrný.
Jeho závodním vozem je Mitsubishi Lancer Evo VII skupiny N4. Danových spolujezdců už bylo několik. Prvním byl Jaroslav Palivec, ale nejdelší čas na "sedadle smrti" strávil zatím s Danem jeho kamarád MUDr. Martin Barták, který v roce 2003 vyzkoušel vlastní kariéru v roli řidiče. Vedle Daniela se také objevil zkušený spolujezdec Jiří Malčík. Dnes jezdí s Jaroslavem Novákem.
Největší dosavadní úspěch v Rallye je 4. místo v rally Český Krumlov - MMČR. V současnosti se soustředí na MČR v Sprintrally, kde ve svém prvním závodě obsadil 2. místo v Rallye Vysočina. V roce 2004 bude možné Dana sledovat také při závodech na okruzích v Brně a Mostě.
Ke změnám, které Daniela provázejí v motoristických sportech ho vedou nejrůznější důvody a okolnosti, ale vždy je to hlavně touha vyzkoušet něco nového a změřit si síly s novými soupeři, ale také reprezentovat naší republiku v zahraničí.


O Danovi

20. února 2007 v 22:00 Daniel Landa
O Daníkovi
Daniel Landa se narodil 4.11.1968 v Praze. V roce 1990 se oženil s Mirjam Müller, která je původem z Německa. Spolu vychovávají dcery Anastázii (1998) a dvojčátka Roxanu a Rozálii (2003). V roce 1988 absolvoval na pražské konzervatoři obor hudebně-dramatický, avšak herectví se věnoval pouze příležitostně.
Jako herec účinkoval v českých filmech - Proč, Černí baroni,... a v německém seriálu "Alles ausser Mord" pro televizní stanici PRO7.

Nejpodstatnější částí Landovy osobnosti je jeho hudební tvorba. Kromě toho, že je Daniel Landa známým zpěvákem, tak si sám skládá hudbu, libreta a píše texty.
dan


Již v roce 1987 spolu s kamarádem Davidem Matáskem zakládá kapelu Orlík, kdy název převzali ze stejnojmenné vinárny Orlík. Kapela Orlík koncertovala především v dobách totality a sváděla boj s cenzurou komunistického režimu.
Hned po prvním oficiálním albu v roce 1990 a koncertě - se ocitl Orlík pod kritikou novinářů. A tak začala v mnoha případech zcela nesmyslná a nepodložená kritika z nejrůznějších stran. Mnoho fanoušků Orlíku nepochopilo obsah písní a tak nastartovali neodvratný konec kapely.
Druhé album pojmenoval Daniel "Orlík - Demise!" A to byl definitivní konec kapely Orlík.
Především pro Daniela Landu to byl začátek něčeho nového...

V roce 1992 se vydal na sólovou dráhu začínající deskou Valčík (1992) a pokračující rozsáhlou diskografií (1994) - Chcíply dobrý víly, (1997) - Pozdrav z fronty, (1998) - Smrtihlav, (1999) - Konec, (2000) - Best of LANDA, (2002) - 9mm argumentů. Dohromady obdržel dvanáct zlatých a pět platinových desek, v roce 2000 byl vyhlášen firmou EMI "nejúspěšnějším českým autorem za posledních deset let".

V roce 1996 napsal společně s manželkou Mirjam Müller-Landa scénář a hudbu k dirty muzikálu Krysař, který se hrál také v Německu, Rakousku a Slovensku. V roce 2002 se Krysař vrátil v obnovené premiéře označován jako "kultovní", ale již bez Dana Landy v roli Krysaře. Byl znovu nastudován, a to jak z hlediska režie a obsazení, tak kostýmů a scény. Přibyly nové postavy. Muzikál se hrál pouze ve 100 exkluzivních představeních v průběhu roku 2002 (premiéra nového nastudování byla 6.3.2002 a hrála se v divadle Kalich).

Daniel píše kromě písní také scénáře k filmům. Řada jich již je napsána, ale většinou zůstávají nenaplněné a pouze v Danově šuplíku. Výjimkou je scénář "Zvláštní schopnosti", který byl zfilmován.
Další napsané scénáře: Rapsodie vlků, Modrý kříž, Natural born kinder (děti), Poslední čaroděj, Klíč Králů, aktuálně Cesta je Prach, Tajemství.
Daniel také napsal scénickou hudbu k několika filmům (např. Udělení milosti se zamítá (2002) a Gambit (2001), za které obdržel v jednotlivé roky cenu "Zlaté ovladače" v kategorii "televizní film - hudba") a divadelním představením např. k televizní inscenaci "Ex offo", kde V.Preiss ztvárnil roli Dr.Resslera-obhájce protektorátního státního sekretáře K.H.Franka.
Další samostatnou částí je napsání scénáře, hudby, textů, aranží ke Krysařovi a nyní připravované "gangsterské rockové operetě "Zabte sršně".

Daniel Landa se ve svém životě, ale nezaměřuje jen na svou sólovou tvorbu, ale také se věnuje svým dalším zálibám (zpěv totiž považuje za svoji zálibu).

Od roku 1996 úspěšně jezdil autokros, a to na profesionální úrovni - 6.místo v Evropě. V roce 1998 ve spolupráci s týmem ProCa-PTE-Holoubek, se Dana dostal k testování trucků. Z testování se brzy vyvinula týmová dvojice (Koloc, Landa). V roce 1998 skončil šestý na ME v autokrosu a v roce 1999 byl vyhlášen mezi trucky nováčkem sezóny, v roce 2000 byl pátý v ME v truck racingu. V roce 2001 Dan opouští dráhu pilota trucků a usedá do vozu v soutěži rallye. V současné době jezdí rallye v kategorii N4.

V roce 2003 přepracoval Mozartovo Requiem do nové podoby "Rockquiem" (premiéra byla 3.8. 2003 v Obecním domě v Praze). Část výtěžku z tohoto projektu byla věnována Nadaci Malina, která byla založena v roce 2003 Danielem Landou a Romanem Krestou za účelem prevence v oblasti bezpečnosti silničního provozu. Jejím cílem je předcházet krizovým situacím na našich silnicí.

11.6.2004 v Basilice Minor sv. Petra a Pavla na Vyšehradě se uskutečnil mimořádný neveřejný koncert/setkání s oficiálním názvem VEČER PÍSNÍ KARLA KRYLA PRO ČESKÝ NÁROD. V roce 2004 vychází CD Neofolk a CD/DVD Večer s písní Karla Kryla pro český národ.
31.března 2005 se v divadle Kalich uskutečnila premiéra autorského muzikálového drama Tajemství. V Listopadu 2005 koncertuje Daniel Landa v Ostravě a v Praze na BOUŘI 2005 a vychází CD Tajemství.

ORLÍK
Miloš Frýba for president (OI!) 1990
Demise 1991

SÓLOVÁ TVORBA
Valčík 1993
Chcíply dobrý víly 1995
Pozdrav z fronty 1997
Smrtihlav 1998
Konec 1999
Best of: Landa 2000
9mm argumentů 2002
Vltava tour 2003
Neofolk 2004MUZIKÁL/HUDEBNĚ SCÉNICKÉ SHOW
Krysař I účinkující z muzikálu 1996
Krysař II účinkující z muzikálu 1996
Krysař - Kult se vrací nově nazpíváno 2002
Rockquiem 2003
Tajemství 2005


CD/DVD Večer s písní Karla Kryla pro český národ
(Záznam mimořádného koncertu, který proběhl 11.6.2004 v Basilice Minor sv. Petra a Pavla na Vyšehradě.)


FILMOGRAFIE
Případ Kolman 1986
Copak je to za vojáka (desátníka) 1987
Proč? (jako Pavel) 1987
Kainovo znamení (jako Albín) 1989
Jen o rodinných záležitostech (jako dozorce) 1990
Tichá bolest (jako Vrábel) 1990
Černí Baroni (jako svobodník Halík) 1992
Alles Außer Mord: Tödlicher Irrtum (TV) 1996
Temná komora
Třetí patro
a několika dalších

VIDEOKLIPY
Jó ulice
Holka magor
Přízraky
Na obzoru ani mrak ani loď
Motýlek
Třista z místa
Ztracení hoši
Quantum tarantulí
Včera mě někdo...
Vltava
Pozdrav z fronty
Tajemství
1938
Morituri te salutant
Smrtihlav
Protestsong
Volám

o klukách

6. února 2007 v 12:29 Kluci v akci
Filip Sajler (* 1979)
Má za sebou řadu pracovních zkušeností z prestižních restaurací v USA, Německu i v České republice. Tři roky byl kapitánem Pražského regionálního týmu a nyní je členem Českého národního kulinářského týmu. Je držitelem řady ocenění z kuchařských soutěží (Basilej, Luxemburg, Singapore, Stuttgart, ScotHot Glasgow, bronzová medaile z kuchařské olympiády v Erfurthu...) V současnosti spolumajitel PERFECT restaurant & catering.
Koníčky: sport (florbal, snowboard, wakebord...), hudba (zejména hip-hop), automobily
Motto: "Kdo je připraven, není překvapen."
Citát: "Vaření miluju - jednoduše a rychle, zapomeňte na dřinu, to je minulost, vaření je zábava."
Ondřej Slanina (* 1984)
Přes své mládí má praxi z mnoha velkých pražských restaurací a byl také členem Pražského kulinářského týmu, se kterým mimo jiné získal například bronzovou medaili z kuchařské olympiády v Erfurthu. V současnosti je šéfkuchařem v pražské restauraci PERFECT.
Koníčky: bowling a ženy
Motto: "Neznám slovo nejde."
Citát: "Za to, že se věnuji vaření, asi může hlavně Sváťa Kuřátko. Myslím, že jsem se rozhodl právě v době, kdy jsem viděl reprízu seriálu Utrpení kuchaře Svatopluka," říká s lehkým úsměvem.

rozhovor s Evou – Luciina starší dcera

6. února 2007 v 12:22 Horákovi
Klikněte pro větší obrázek
Klikněte pro větší obrázek
Eva - Luciina starší dcera
Věk: 16-17
Základní vlastnosti:
Rebelka, senzitivní, přecitlivělá
Věta, která ji charakterizuje:
"Nikdo mi nerozumí."
Obecná charakteristika:
Uprostřed puberty musela opustit prostředí, na které byla zvyklá, a začít nový život kvůli rozhodnutí své matky, což nelibě snáší. Obdivuje svého otce a velmi jí chybí, ale před matkou to skrývá, aby jí neublížila. Svěřuje se s tím pouze své babičce Zdeně. Má pocit, že je středem světa a všechno konvenční odmítá. Ve vztazích a ve všem, co má ráda, je velmi vášnivá a vznětlivá. Připadá si zvláštní a jiná než ostatní. Občas bere věci příliš vážně, podobně jako její matka, což je častým důvodem jejich hádek. Po své matce zdědila rebelství a touhu po nezávislosti.
Má ráda:
Hudbu, zvláště takovou, která je příliš emotivní (nehledě na to, jestli jde o operu nebo komerční hit), milostnou poezii a filozofie, především nihilismus a existencialismus. Stručně řečeno, má ráda vše, co je profánní, extrémní a exaltované.
Nemá ráda:
Televizi a české filmy. Všechno, co rozumíme pod pojmem "zmanipulované masy". Zkouší si zvyknout na nový život, ale je to pro ni těžké, protože se musela spousty věcí vzdát. Navíc je v pubertě.
Zázemí:
Má velké tajemství: svou velikou, tajnou lásku k mladému písničkáři, kterého velmi bolestně opustila v Brně. Její vztah k němu je velmi intenzivní a Eva jej vyjadřuje svými nespočetnými básněmi, které jsou terčem vtipů její mladší sestry.
Cíle:
1) Být nezávislá a vrátit se zpátky do Brna, jediného místa, kde může být šťastná. 2) Najít někoho, kdo jí bude rozumět.
Překážky:
1) Její matka jí nedovolí být nezávislá, navíc o návratu do Brna vůbec neuvažuje. 2) Dokonce ani ona sama si nerozumí.

rozhovor s Terezou – Luciina mladší dcera

6. února 2007 v 12:19 Horákovi
Klikněte pro větší obrázek
Tereza - Luciina mladší dcera
Věk: 11
Základní vlastnosti:
Extrovertní a velmi bystrá. Upřímná a otevřená až na hranici únosnosti. Sobecká.
Věta, která ji charakterizuje:
"Všichni kluci ve třídě mi připadají tak dětinští..."
Obecná charakteristika:
Chce být umělkyní jako Chenoa z "OT". Je spontánní, nepřemýšlí o důsledcích toho, co říká. Je to malá princeznička, Barbie, ačkoliv má ráda fotbal. Je materialistická, velmi zábavná, se sklony k nekontrolovatelnému bláznění. Velmi úzkostlivá. Je dobrá kamarádka. Po své matce zdědila výřečnost a schopnost racionalizovat jakýkoliv konflikt. Často je "hlasem" své introvertní starší sestry.
Má ráda:
Všechno, co dělá se svými kamarádkami - zpívání, tancování, nakupování. Komedie, televizní programy ze společnosti. Převlékání. A především - ráda dává najevo svůj názor. Čtení časopisů, aby věděla, co je in.
Nemá ráda:
Všechno, co má ráda její sestra. Cokoliv levného, nudného, hloupého... šmejdy.
Zázemí:
Byla předsedkyní třídy a vždycky měla všechno jako první (např. mobil). Potrpí si na něžnosti. Až do teď byla mámina rozmazlená holčička, s matkou skvěle vychází a o všem spolu mluví. Tohle postavení ale hned ztrácí, protože Lucie musí rozdělit svou pozornost mezi více lidí. Tereza žárlí zejména na pozornost, kterou Lucie věnuje malému Kubovi.
Cíle:
Vytvořit si svět, který by jí vyhovoval a stát se předsedkyní třídy. Vystudovat vysokou školu a cestovat po světě.
Překážky:
Je jí 11 a myslí si, že ještě neřekla všechno.

rozhovor s Kubou – Janův nejmladší syn

6. února 2007 v 12:18 Horákovi
Klikněte pro větší obrázek
Kuba - Janův nejmladší syn
Věk: 6-7
Postava odkazuje k Monolitu Gafotasovi pro jeho naivitu a průhlednost. Piglet (Prasátko Winnie), protože je nejmladší a potřebuje nejvíce lásky. "Nuovo Cinema Paradiso" pro vztah malého chlapce, milujícího a nevinného, ke svému tvůrci - inspirace pro vztah mezi Stanislavem a Kubou.
Základní vlastnosti:
Pozorovatel, velmi citlivý, stydlivý a milující.
Věta, která ho charakterizuje:
"Všímejte si mně někdo, prosím."
Charakteristika:
Milující, smířlivý, potřebuje ochranu, velmi hodný... Je opakem rebela. Je dětskou obětí. Shazuje se tím, že plácá bez rozmýšlení.
Má rád:
Dobrodružné knihy, zvířata, pohádky, které mu vypráví táta a strýc. Pusy, objímání, pochvalu a jakékoliv projevy citu a lásky.
Nemá rád:
Horory, tmu. Když zůstane sám. Rodinné hádky. Když si ho nikdo nevšímá.
Zázemí:
Kuba nejhůře snáší nepřítomnost matky, takže přirozeně nejvíce ze všech bratrů potřebuje novou. Je milující a potřebuje něžnost, je oddaný komukoliv, kdo je ochotný věnovat se mu. Z nových rodinných poměrů je lehce dezorientovaný. Záleží mu na vztazích mezi ostatními členy rodiny. Kryje své bratry a často je obviňován ze spousty věcí, které neudělal. Je šlechetný a dobrosrdečný, protože stoicky přijímá trest, který by měli dostat oni.
Cíle:
Aby si ho ostatní konečně všimli.
Překážky:
Pro nikoho není zajímavý a tak jej ignorují.

rozhovor s Ondrou – Janův prostřední syn

6. února 2007 v 12:17 Horákovi
Klikněte pro větší obrázek
Ondra - Janův prostřední syn
Věk: mezi 10 a 12
Postava odkazuje k Bartu Simpsonovi
Základní vlastnosti:
Nezvladatelný, velmi zábavný
Věta, která ho charakterizuje:
"Tenhle film smrdí... nepůjdeme otravovat nového souseda?"
Charakteristika:
K holkám se chová hrubě. Je arogantní, povýšený, rád se předvádí, ale hluboko uvnitř je citlivý. Je zranitelný a potřebuje lásku. V kontaktu s opačným pohlavím rád dává najevo své opovržení a je nenapravitelný provokatér. Opravdový vůdce party. Jeho chování je jen krunýřem před vnitřní zranitelností. Zkrátka - celý Bart Simpson.
Má rád:
Provokování okolí, vtipy, říhání a to, když kvůli tomu ženské křičí.
Nemá rád:
Dávat najevo své city, romantické filmy a školu.
Zázemí:
Dosud byl v domě pánem a příchod nové rodiny jeho postavení ohrozil. Neví, jak to dělá, ale svými vtípky dokáže otce pobavit natolik, že mu tím zabrání nadávat na vylomeniny, které provádí.
Cíle:
Vyvolávat spory. Bavit se, užívat si života. Carpe diem 100%.
Překážky:
Jeho otec, ten "velký nepřítel", který ho nutí chovat se slušně. Jeho sestry, ten "boží trest". Škola, to "vězení".

rozhovor s Tomášem – Janův nejstarší syn

6. února 2007 v 12:16 Horákovi
Tomáš - Janův nejstarší syn
Věk: 16-17
Postava odkazuje k Davidu Bisbalovi ve filmu "Operación Triunfo"
Základní vlastnosti:
Sentimentální a v kontaktu s dívkami stydlivý jako jeho otec. Intelektuálně poněkud líný, blázen do fotbalu. Trochu darebák.
Věta, která ho charakterizuje:
"Život je, jaký je, tak proč se tím trápit."
Charakteristika:
Je to hodný kluk s jednoduchým přístupem k životu. Nikdy nespěchá. Nemá žádné dlouhodobé cíle. Dokud nepřijede Lucie a nepřevrátí jeho život naruby, nemá ambice být něčím nebo někým jiným, než byl dosud. Jeho způsob přijímání věcí "tak, jak jsou" a tendence zjednodušovat problémy řadu poněkud komplikovanějších lidí z jeho okolí rozčiluje. Jeho životní filozofie je "nechat se unášet proudem." Neužívat si a nebýt šťastný je podle něj zločin. Jeho představa štěstí je najít si práci, která by mu bez velkého úsilí zajistila slušnou životní úroveň, což je často předmětem jeho sporů s otcem. Nerozumí komplikovanému ženskému světu, plnému důmyslností a náznaků, které jdou mimo jeho chápání. Věci vidí černobíle: "Pokud se ti holka líbí, líbí se ti. Pokud se ti nelíbí, tak ne."
Má rád:
Dobré jídlo, dobré, jednoduché věci. Je velmi společenský - "Mí přátelé, můj svět." A především má rád Evu, do níž se zamiloval na první pohled.
Nemá rád:
Komplikace a námahu
Zázemí:
Nikdy neměl ve škole dobré známky. Přestal studovat, protože ho "to nikam neposouvalo", a dal přednost práci, třebaže se svým otcem. Raději moc nepřemýšlí, protože pak je z toho zmatený. Nemá žádné velké ambice.
Cíle:
Žít a nechat žít. Získat Evu. Být dobrý fotbalista a živit se tím.
Překážky:
Neschopnost porozumět složitosti ženského světa, což mu dělá ze života peklo. Určitý strach z povinností. Jeho otec ho bude přesvědčovat, aby se vrátil zpátky do školy a naučil se vážit si námahy a práce.

rozhovor s Lucií Benešovou

6. února 2007 v 12:14 Horákovi

Lucie Benešová: Matky přišly brzy

Jedna Lucie se každý týden ve středu stará o sedmičlennou rodinu a musí řešit ty úplně nejběžnější starosti v seriálu Horákovi. Druhá Lucie se sedm dní v týdnu stará o vlastní čtyřčlennou rodinu a řeší obyčejné věci.
´Myslím, že skoro všechno, co potkalo seriálovou Lucii, jsem zažila v životě i já...,´ říká Lucie Benešová - foto: Adéla Bartoníčková a ČT (Jana Jiřičková)Druhá Lucie se sedm dní v týdnu stará o vlastní čtyřčlennou rodinu a řeší obyčejné věci, jako například jestli manžel Tomáš Matonoha pohlídá ročního Štěpána a devítiletého Luciána nebo požádá babičky, když ona denně natáčí...
"Opravdu teď nemám moc času, ale role v Horákových je moje radost a přiznávám, že i velká příležitost. Na začátku jsem se trochu zděsila, že budu mít v seriálu na starost pět dětí a rázem se dostanu do rolí zasloužilých rodiček a zkušených matek pluku. Ty jsem čekala možná maličko později, ale když jsou, berme, co je. Dnes jsem ráda - jsem vlastně tak trochu rodinný typ. Ale přiznávám, že takovou holku jako v Sametových vrazích bych si klidně ještě zahrála," říká herečka Lucie Benešová.
´Holky´ Horákovic - Hanka Vágnerová, Lucie Benešová a Marjánka Prachařová - foto: Adéla Bartoníčková a ČT (Jana Jiřičková)
Horáková je její první televizní seriálová role a potkala ji před rokem. Na konkurzu neočekávala, že by právě ona "ladila" s Igorem Barešem, který hraje jejího manžela, i když už jednou se tito dva herci setkali jako manželský pár v německém filmu.
"Režisér Horákových Tomáš Krejčí hledal partnerku k Igorovi, který byl jasný. Já jsem tušila, do čeho jdu. Myslím, že Igor byl překvapený víc, ale je to bezvadný kolega a skvělý profík. Když jsme s Horákovými začínali, moje Lucie byla taková ta žena, která našla v životě kus štěstí. Přiznávám, že pro mě byla v prvních dílech až moc happy, rozesmátá a bezproblémová. Teď po třech měsících už se konečně začíná chovat jako normální ženská - zlobí se, žárlí, přijde na něco, na co přijít nemá... prostě jako každá z nás. Z toho mám radost. Dokonce po jednom díle, kde jsem byla docela protivná a obyčejně žensky nadávala, mě můj syn Lucián, největší fanoušek, který se těší na každý díl, řekl: Tak to jsi konečně ty, mami!"
Lucie si na Horákových cení především, že je to seriál, kde nejsou intriky, zlo a výrazně negativní postavy jako v řadě nekonečných seriálů, soap oper či telenovel. "Myslím, že už i diváci pochopili, že to je opravdu docela klidný, příjemný seriál, kde se nestřílí, nehoní v autech ani nepodvádí v milionech... Možná jsme jim čím dál blíž. A pro mě je to bezvadná herecká škola."
U Horákových jako doma
Lucie neskrývá, že občas jí Horákovi připomenou vlastní život: "Myslím, že skoro všechno, co potkalo seriálovou Lucii, jsem zažila v životě i já - stěhování, rozpad rodiny, nového partnera, změnu života i chodu domácnosti." Dokonce nachází podobnost i se současnou rodinou. Zvlášť prý ranní shon a velké výpravy do škol a za prací. Že by měla tak velkou rodinu, to si klidně připouští, ale děti by musely být už ve věku těch seriálových - několik miminek za sebou rozhodně vylučuje.
Už tak prý sotva stíhá. "V běžném životě opravdu není moc času na hrdinství nebo na velké radovánky. Než jsem začala natáčet, museli jsme se s manželem Tomášem domluvit, zda to dokážeme zvládnout. Naštěstí mi řekl, že takovou příležitost už bych nemusela nikdy dostat a ať do toho jdu. On opustil Rodinná pouta - prý v nejlepším se má přestat - a věnuje se jenom svým projektům a pořadu Udělám cokoli. Díky tomu a s vydatnou pomocí babiček vše zvládáme."

rozhovor s Janou Bernášovou

6. února 2007 v 12:13 Horákovi

Jana Bernášková

Od dětství neznala jiný svět než herecký - na počátku bylo divadlo a teď seriály. Po Ulici vstoupila mezi Horákovy a v srdci nejstaršího z jejich synů způsobila pořádný zmatek.
Jana s dcerou Justýnkou - foto: Jiří Hadač (Blesk), TV Nova a ČTK* Jak se vám líbí učitelka Markéta v seriálu Horákovi?
Měla bych být sexy a atraktivní. Což mě velmi zaskočilo. Atraktivní budiž, ale sexy? Kdo na to přišel? Takovouhle postavu jsem ještě nikdy nehrála. Průšvihářka, která si komplikuje život na sto různých způsobů. Zavýskla jsem - tyhle ženský se totiž hrají mnohem lépe než takový ty hodný tety.
* Bylo těžké rozhodnutí přijmout další seriálovou roli?
Ulice - Bety, Ingrid a Digi (Jana Bernášková, Jana Sováková a Michaela Maurerová) - foto: Jiří Hadač (Blesk), TV Nova a ČTK
No jéje. Rozhodovala jsem se dlouho a byla pěkně nervózní a protivná. Chtěla jsem to pořád dokola se svým mužem rozebírat. Už na mě cenil zuby. Přetahovala se ve mně matka s herečkou. Být dobrou mámou jako ten jogurt a zároveň se soustředit na práci. Jako masochistka mám ale docela ráda ten pocit vyčerpanosti, který člověka skoro srazí na kolena. Navíc mi s Justýnkou pomáhá kromě Davida i jeho teta Alenka.
* Diváci vás vídají ve dvou seriálech - dokážete srovnat obě role?
Horákovi - učitelka Markéta a Tomáš (Jana Bernášková a Jakub Chromeček) - foto: Jiří Hadač (Blesk), TV Nova a ČTK
Betynka je mladinká holka, která se snaží svět kolem sebe pochopit skrze důvěru v lidi. Ale často si naběhne a naletí. Navíc čeká dítě jako svobodná matka. No chuděrka, smůla se na ni lepí, kudy chodí. Markéta je oproti tomu dospělá ženská, co prochází těžkým životním obdobím. Rozvádí se, stará se o svého malého syna a všechno si zkomplikuje zcela nepřípustným vztahem. Svede svého studenta a to ji nakonec semele. Ty dvě holky jsou naprosto rozdílné, což je pro herečku paráda.
*Vedle práce zvládáte ještě mateřské povinnosti... Není toho trochu moc?
Je toho moc - a byly chvíle, kdy mi zvukař nadával, že děsně šumluju. Já byla fakt utahaná. Cítila jsem se jak po flámu. Ale nechtěla jsem přiznat, že už nemůžu. Tak jsem se snažila být perfektní na všech frontách. No a zbyla ze mě jen zoufalá manželka, která doma pobíhá s holým zadkem a mezi ublinkáváním Justýnky vykřikuje zmateně dialogy. Naštěstí Justa je malá pirátka a bere mě s úsměvem.
* Máte za sebou báječné divadelní role. Je ještě nějaká, na kterou byste okamžitě kývla?
Těch je habaděj. Ráda bych se ještě jednou vrátila k Ondině, víle, která dokáže číst myšlenky a miluje nadlidským způsobem. Je to poetická a chytrá hra plná fantazie.

rozhovor s Janou Šulcovou

6. února 2007 v 12:12 Horákovi

Rozhovor s Janou Šulcovou

Jana Šulcová: Pohled klíčovou dírkou

Byla doba, kdy jí zářila šťastná hvězda - patřila mezi nejobsazovanější a nejpůvabnější herečky, měla báječné manželství a krásné dcery. Náhle přišel zlom a Jana Šulcová se na několik let odmlčela.
S částí své rodiny - (zleva) vnuk Maxík, dcera Terezka a její přítel Honza - foto: Štěpán Luťanský, Pavel Král a Rozálie VíznerováAle jako správný Vodnář se zvedla stokrát silnější.
Dnes září energií, šarmem zralé ženy, radostí ze života i z práce - nejnověji v seriálu Horákovi. "Když jsem si Horákovy poprvé přečetla, věděla jsem, že je to výborně napsané, což mě potěšilo, protože základem tvůrčí práce je scénář. Přiznám se, že jsem měla trochu starostí se svou rolí Zdeny, maminky dospělé dcery a babičky, která zůstala sama a mladým se plete do života. Takových Zden je spousta. Hodně jsem o ní přemýšlela. Nakonec jsem ji přijala, a dokonce si ji i zamilovala. Dnes mám pocit, že jsme v mnohém stejné," zářivě se směje Jana Šulcová.
´Nadhled přichází poté, co se zvednete a nově nadechnete, ´ říká herečka - foto: Štěpán Luťanský, Pavel Král a Rozálie Víznerová
Sama je už pět let babičkou a s klidem říká: "Myslím, že jsem úplně jiná - když se narodil můj vnuk Maxík, tak jsem Rozárce samozřejmě pomáhala, jak jsem mohla. Ale do rodinných záležitostí jsem nikdy nezasahovala. Dokonce je to dnes u nás tak, že od dcer - zvlášť té starší Terezky, která žije se mnou v domě - slyším výčitky, že nemám čas, žiju od premiéry k premiéře, od jednoho natáčecího dne k druhému... Ale pořád je lepší, když vás děti trochu uhánějí, než kdyby to bylo naopak."
Tak to prý bylo v hereččině rodině vždy - nikdy neřešila spory svých dcer ani nehodnotila jejich kamarády, nekontrolovala korespondenci. Jako maminka ctila jejich soukromí a na dveře pokojíčků klepala od jejich deseti let, i když věděla, že tam jsou samy.
"Vždy se mi se vším svěřovaly, potřebovaly moji přítomnost a myslím si, že mě milují." Jana Šulcová se po několika letech odmlčení, kdy bolestně prožívala rozpad rodiny a rozvod, znovu vrátila. Půvabná herečka z komedie století S tebou mě baví svět a dalších padesáti filmů a dvou stovek televizních inscenací se samozřejmostí vždy zvládala rodinu (s hercem Oldřichem Víznerem má dvě dospělé dcery, Terezku a Rozárku) i svoji profesi, ale život ji postavil do nelehké situace - osobní i zdravotní, kterou si musela projít. Beze zbytku.
"Nadhled přichází poté, co se zvednete a nově nadechnete. Jsem Vodnář a o těch se říká, že když jsou na dně, mají sílu vstát a jsou stokrát silnější. Celý život o sobě pochybuji, vždycky jsem si říkala, že točím svůj poslední film. Moje práce mě hrozně baví. Užívám si každou roli - a možná právě i to je na mně dnes vidět. Už vím, že jsou věci, které se změnit dají, a ty druhé... Podle toho se řídím. Víte, když vám smrt tančí kankán kolem postele, dejchá do obličeje a vám se přesto podaří zvednout, žijete podstatnými věcmi a malichernosti odhodíte stranou."
Jana Šulcová se pohybuje mezi rodinou, divadlem, natáčením a svým milovaným domem se zahradou. V poslední době si konečně vychutnává i okamžiky, kdy může být sama. Říká, že i když je společenský člověk, založením je samotář. A workholik. Miluje, když její dům je v pořádku a zahrada upravená. Dokáže prožít opravdové chvíle pohody v klidu domova s dcerami či vnukem, než zase odjede na divadelní zájezd s Divadelní společností Háta nebo do seriálových ateliérů.
"Čím jsem starší, tím víc mě moje profese baví. Místo abych z ní byla unavená, jsem plná energie. Vždycky jsem s každou rolí usínala i budila se. A to se mi vždycky vrátilo. Léty se nic nemění, jen si stále častěji uvědomuji, že herec má hrát tak, jako by ho někdo sledoval klíčovou dírkou. A já bych si moc přála tak hrát."

rozhovor s Jakubem Prachařem

6. února 2007 v 12:12 Horákovi

Rozhovor s Jakubem Prachařem

Jakub Prachař

Od listopadu ho věrní diváci nekonečného seriálu Ulice zaznamenali jako novou tvář. Syn Davida Prachaře a Dany Batulkové hraje Bena Vojtíška. V podstatě je však "mužem tří seriálů", které se v současnosti vysílají.
Ulice - foto: TV Nova, Prima TV a archiv TTAčkoli skromně tvrdí, že Bazén jen opakují, přesto to, co je na obrazovce, se počítá.
"Když jsem začal točit pro Českou televizi Horákovy, dostal jsem nabídku na Ulici. Původně jsem si myslel, že všechno stihnu a že to bude docela dobrý." Pak ale začal s autorskou dvojicí Skutr zkoušet pro pražské Divadlo Archa projekt Ráj srdce, labyrint světa, s nímž ho čeká v prosinci turné po Evropě, a všechno začalo být načas zběsilé.
Bazén - foto: TV Nova, Prima TV a archiv TT
"Teď už je klid. Co bych vám tak řekl...? Ben je kluk, který balí ženské a dělá kameru na FAMU. Mě na rozdíl od něj teď ženský nebaví. Dělá to chytře, umí, balí je na kapelu, navíc vtipně. Mně by bylo trapně."
Stejně jako jeho "uliční hrdina" má kapelu. V té skutečné - Nightworku - hraje na kytaru a občas skládá muziku. Hudební talent má po tátovi, který hraje téměř na všechno. To, že je třetí v generaci Prachařů a bůhvíkolikátý v herecké dynastii z otcovy strany, za depresivní ani zavazující nepokládá.
Království potoků - foto: TV Nova, Prima TV a archiv TT
"Člověk se musí vykašlat na to, co bylo předtím, hlavně byla jiná doba. Těžko se můžu srovnávat, ani nechci. Dělám to po svém, jinak." Což ovšem není důvod, proč šel studovat herectví na alternativní větev DAMU, čemuž je ovšem dnes rád - má víc možností. Je sice ve čtvrtém ročníku, ale studium má posunuté, rozložené "tak na šest let".
Na poznámku, že z toho asi máma nemá radost, kontruje: "Živím se sám, jen teď to bylo nějaké špatné, tak jsem si musel od maminky půjčit, ale já jí vždycky všechno vrátím." Podobnost s Benem je tedy i v tom, že oba studují uměleckou školu.
V seriálu Horákovi hraje kamaráda Tomáše Horáka. Občas se na place potká se svou opravdickou sestrou Marjánkou, která je obsazena jako jedno z dětí Horákových. Poprvé si ale spolu zahráli už v pohádce O sovím hrádku. Ovšem ani v tomto seriálu nedá Jakubova postava holkám pokoj.
"Nejdřív jsem měl období pohádek, princů a veselých chasníků, teď hraju baliče." Tím by byl rád i jeho Dave ze seriálu Bazén, který má opět kapelu a hraje v ní na kytaru. "Je to takový arogantní hajzl, což mělo být vysvětleno jeho matkou, ale na to už vzhledem k ukončení seriálu nedošlo."
Jakuba Prachaře jste také nedávno mohli vidět na obrazovce v jeho filmovém debutu, v Polesného adaptaci Milenců a vrahů. Z natáčení mu nejvíc utkvělo to, jak na konci filmu hraje svou postavu s odstupem třiceti let, což mu připadalo zajímavé.

díl 22/26

6. února 2007 v 12:07 Horákovi
Vetřelec
Kdo je ten Angličan? Čí je to auto? Kdo bude vůdcem? Hrají: I. Bareš, L. Benešová, N. Boudová, J. Šulcová, J. Hraběta, O. Navrátil, J. Bernášková a další. Režie T. Krejčí a B. Arichtev
Obsah dílu
Lucie se vrátila z Anglie a celá rodina si to užívá. Jan připraví romantický večer, ale když jsou v nejlepším, vyruší je Zdena a přivádí Johna, Angličana, který přijel za Lucií. Vylepší situaci atraktivní spodní prádélko? Studenti si všimnou, že Markéta má na sobě šrámy a usoudí, že jsou od jejího bývalého manžela. Patrik, Mach a Tomáš se rozhodnou Markétina bývalého vytrestat. Všechno ale dopadne jako ve špatném filmu. Ondrova parta se rozhodne zvolit nového velitele a vyhlásí jako zkoušku na tu funkci metodu "štronzo". U funkci se ucházejí i Tereza s Janou.

díl 21/26

6. února 2007 v 12:04 Horákovi
Obsah této části: Filip při vyměňování žárovky spadne ze štaflí a zlomí si ruku, takže nezbývá nic jiného, než jít hledat pomocníka do hospody. A tak se stane, že osud na Jana přichystá pokušení vpravdě ďábelské. Vydrží? Pomůže mu psycholog? Nebo bude mít před Lucií tajemství? Eva stále pokukuje po Tomášovi, ale je to pohled smutný. Patrik se nic netuše tváří naopak šťastně, protože se domnívá, že s Evou chodí. Příliš dlouho už ale tahle hra nevydrží. Ondra má skutečné problémy se zrakem. Potřebuje nové brýle. Úplně právem se ale bojí, že vše, co naučil své kamarády, se teď obrátí proti němu. Kdo jinému jámu kopá... Naše hrdiny také čekají dva rozchody a jeden návrat.

díl 20/26

6. února 2007 v 12:03 Horákovi

20 díl!

Dnes tu velím já!Klobásy a soda Janovi znemožní,aby Lucii obejmul na londýňském letišti..Eda a Soňa se perou o Horákovic rodinu.A Tomáš stále miluje Markétu...

díl 19/26

6. února 2007 v 12:03 Horákovi
Všechno je jednou poprvé
Pot, dřina, vášeň, polibky, zlomená noha i srdce, žárlivost i přátelství. Hustá atmosféra doma i ve škole.
Hrají: I. Bareš, L. Benešová, N. Boudová, J. Šulcová, J. Hraběta, O. Navrátil, J.Bernášková... Režie T. Krejčí a B. Arichtev
Mezi Edou a Soňou to opět vře. Do školy se vrací David, který se pohádá se Soňou. Eda se do jejich hádky vloží a zastane se Soni. Dokáže být žena jako je Soňa vděčnou za projev obrany? Anebo spíš zafunguje filmařské umění?
Tomáš se Patrikovi přizná, že se do Markéty zamiloval. Vášeň, sex i něžné polibky či rozpor mezi studentem a jeho kantorkou - co z toho vyhraje?
Třída Ondry má nového přísného tělocvikáře, který si zasedne na Kuželku. Vyřeší to zlomená noha nebo kamarádství?

díl 18/26

6. února 2007 v 12:02 Horákovi
Život naruby
Standa nemá řidičák, Kuba nemá Sáru, Tomáš nemá Markétu. Ti se ale mají!
Hrají: I. Bareš, L. Benešová, N. Boudová, J. Šulcová, J. Hraběta, O. Navrátil, J. Bernášková... Režie T. Krejčí a B. Arichtev
Standa přišel o řidičák a bude muset znovu dělat testy. V autoškole mu to moc nejde, k velkému pobavení mladíků, kteří tam chodí s ním. Patrik mu nabízí, že za peníze za něj test udělá. Vydrží Standovi jeho hrdost až do vítězného konce zkoušek?
Patrik na Tomáše naléhá, aby sbalil Markétu. Pak se ale před ní prokecne, že ví o jejích problémech. Markéta se hned naštve na Tomáše. Pak jí ale právě on pomůže, když potřebuje hlídání pro své dítě. Eva dál na Tomášovi vyzvídá a inspiruje ho k napsání nové písničky. Kuba prožívá poprvé v životě lásku a soupeření o dívku jménem Sára.

díl 17/26

6. února 2007 v 12:02 Horákovi
Táta jako máma
Táta jako máma Jan nezvládá roli mámy, Zdena nezvládá rozchod s Matějem, Soňa nezvládá nedostatek učitelů, Tereza je zamilovaná, Ondra se pere - a Lucie je v Londýně!
Hrají: I. Bareš, L. Benešová, N. Boudová, J. Šulcová, J. Hraběta, O. Navrátil... Režie T. Krejčí a B. Arichtev
Lucie je v Londýně a Jan dělá tátu i mámu zároveň, ale moc to nezvládá. Zdena trpí depresí po zážitku s Matějem. Jan si o ni dělá starost. Požádá Standu, aby Zdenu někam "vyvedl". Ten ji skutečně pozve na večeři do čínské restaurace a utěšuje ji. Ale i polibek může být někdy omyl!
Do školy přichází atraktivní praktikantka Markéta a kluci ze septimy na ní můžou nechat oči. O polední přestávce jdou kluci s Markétou do hospody Horákových na čaj, aby se lépe seznámili. A Tomášovy písničky sklidí úspěch! Jen jestli se z nich nestane Pandořina skříňka!
Tereza je stále zamilovaná do Radka. Ondřej se rozhodne, že ji zachrání. Možná ale trochu proti její vůli.

díl 16/26

6. února 2007 v 12:01 Horákovi
Šestý smysl
Proč se Mirek loučí, jak se dá vyhrát v pokeru, kde je Kuželkův pes a jak napsat zamilovanou píseň - k tomu všemu je zapotřebí šestý smysl.
Hrají: I. Bareš, L. Benešová, N. Boudová, J. Šulcová, J. Hraběta, O. Navrátil... Režie T. Krejčí a K. Šulajová
Jan, Standa a Eda odjíždějí na ryby. V tom ale přijíždí Luciin bývalý manžel Mirek a záhadně se loučí před odjezdem. Na rybách si Standa i Eda Jana dobírají, že naservíroval Lucii Mirkovi rovnou pod nos. Jan rychle balí náčiní a odjíždí domů.
Lucie se mezitím doma dozvídá, že Mirek jede do Londýna, kde mu mají provézt těžkou operaci mozkového nádoru. Eva chce jet s otcem a pomáhat mu. Lucie se dohodne s Janem, že pojede s Mirkem ona.
Matěj a Zdena si užívají předvánoční pohodu. Zdena koupí zájezd a Matěj naznačuje, že by to mohla být jejich svatební cesta.
Matěje však uhání výběrčí dluhů, před kterými utekl z Ameriky. Dá se tedy dohromady s Filipem a začnou hledat spoluhráče na poker. Matěj potřebuje rychle vyhrát velkou sumu peněz. Ve chvíli, kdy vyhrává, přichází Eda, začne také hrát a prohrávat. Vsází postupně do hry auto i chatu na Berounce. Matěj je šťastný, že může vrátit dluh. Vtom ale přichází Soňa a chce od Edy klíče od auta. Matěj dělá, že si auto od Edy půjčil a klíčky mu před Soňou vrací.
Matěj se ale kvůli dluhům musí vrátit zpět do Ameriky. Řekne Zdeně, že ho to už doma nebaví a že jejich vztah byl jen pro pobavení. Zdena už neuvidí, že se Matěj po tomhle divadýlku rozplakal.
Kuželkovi se ztratil pes a spolužáci mu pomáhají v hledání spolu s učitelkou Anežkou. Děti se dostanou až na hřbitov, kde uslyší Pajdův štěkot. V jedné z hrobek nalézají úkryt bezdomovce Jardy, který také pomohl najít Kuželkova psa. Ondra jej přivádí domů na večeři.