rozhovor s Janou Šulcovou

6. února 2007 v 12:12 |  Horákovi

Rozhovor s Janou Šulcovou

Jana Šulcová: Pohled klíčovou dírkou

Byla doba, kdy jí zářila šťastná hvězda - patřila mezi nejobsazovanější a nejpůvabnější herečky, měla báječné manželství a krásné dcery. Náhle přišel zlom a Jana Šulcová se na několik let odmlčela.
S částí své rodiny - (zleva) vnuk Maxík, dcera Terezka a její přítel Honza - foto: Štěpán Luťanský, Pavel Král a Rozálie VíznerováAle jako správný Vodnář se zvedla stokrát silnější.
Dnes září energií, šarmem zralé ženy, radostí ze života i z práce - nejnověji v seriálu Horákovi. "Když jsem si Horákovy poprvé přečetla, věděla jsem, že je to výborně napsané, což mě potěšilo, protože základem tvůrčí práce je scénář. Přiznám se, že jsem měla trochu starostí se svou rolí Zdeny, maminky dospělé dcery a babičky, která zůstala sama a mladým se plete do života. Takových Zden je spousta. Hodně jsem o ní přemýšlela. Nakonec jsem ji přijala, a dokonce si ji i zamilovala. Dnes mám pocit, že jsme v mnohém stejné," zářivě se směje Jana Šulcová.
´Nadhled přichází poté, co se zvednete a nově nadechnete, ´ říká herečka - foto: Štěpán Luťanský, Pavel Král a Rozálie Víznerová
Sama je už pět let babičkou a s klidem říká: "Myslím, že jsem úplně jiná - když se narodil můj vnuk Maxík, tak jsem Rozárce samozřejmě pomáhala, jak jsem mohla. Ale do rodinných záležitostí jsem nikdy nezasahovala. Dokonce je to dnes u nás tak, že od dcer - zvlášť té starší Terezky, která žije se mnou v domě - slyším výčitky, že nemám čas, žiju od premiéry k premiéře, od jednoho natáčecího dne k druhému... Ale pořád je lepší, když vás děti trochu uhánějí, než kdyby to bylo naopak."
Tak to prý bylo v hereččině rodině vždy - nikdy neřešila spory svých dcer ani nehodnotila jejich kamarády, nekontrolovala korespondenci. Jako maminka ctila jejich soukromí a na dveře pokojíčků klepala od jejich deseti let, i když věděla, že tam jsou samy.
"Vždy se mi se vším svěřovaly, potřebovaly moji přítomnost a myslím si, že mě milují." Jana Šulcová se po několika letech odmlčení, kdy bolestně prožívala rozpad rodiny a rozvod, znovu vrátila. Půvabná herečka z komedie století S tebou mě baví svět a dalších padesáti filmů a dvou stovek televizních inscenací se samozřejmostí vždy zvládala rodinu (s hercem Oldřichem Víznerem má dvě dospělé dcery, Terezku a Rozárku) i svoji profesi, ale život ji postavil do nelehké situace - osobní i zdravotní, kterou si musela projít. Beze zbytku.
"Nadhled přichází poté, co se zvednete a nově nadechnete. Jsem Vodnář a o těch se říká, že když jsou na dně, mají sílu vstát a jsou stokrát silnější. Celý život o sobě pochybuji, vždycky jsem si říkala, že točím svůj poslední film. Moje práce mě hrozně baví. Užívám si každou roli - a možná právě i to je na mně dnes vidět. Už vím, že jsou věci, které se změnit dají, a ty druhé... Podle toho se řídím. Víte, když vám smrt tančí kankán kolem postele, dejchá do obličeje a vám se přesto podaří zvednout, žijete podstatnými věcmi a malichernosti odhodíte stranou."
Jana Šulcová se pohybuje mezi rodinou, divadlem, natáčením a svým milovaným domem se zahradou. V poslední době si konečně vychutnává i okamžiky, kdy může být sama. Říká, že i když je společenský člověk, založením je samotář. A workholik. Miluje, když její dům je v pořádku a zahrada upravená. Dokáže prožít opravdové chvíle pohody v klidu domova s dcerami či vnukem, než zase odjede na divadelní zájezd s Divadelní společností Háta nebo do seriálových ateliérů.
"Čím jsem starší, tím víc mě moje profese baví. Místo abych z ní byla unavená, jsem plná energie. Vždycky jsem s každou rolí usínala i budila se. A to se mi vždycky vrátilo. Léty se nic nemění, jen si stále častěji uvědomuji, že herec má hrát tak, jako by ho někdo sledoval klíčovou dírkou. A já bych si moc přála tak hrát."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama