Březen 2007

zahraj si! a fotky

23. března 2007 v 21:31 The sims 2
Tak tady je mini hra máte v ní na výběr beagla,labradora a dlouhosrstou kolii a pak kočky siamku,mainskou mivali a perskou a pak tvoříte barvu, -flekatost, puntíky atd. je zúženej výběr ale je to super!!

oblázky...

22. března 2007 v 18:51 Lebkyyy
Supeeer!!

ještě zajímavosti a krimi..

10. března 2007 v 18:57 Referáty
Muž přepadl benzínku, odnesl si 242 tisíc
V pondělí, několik minut před šestou hodinou ráno, neznámý muž přepadl benzinovou čerpací stanici v Hájku na Karlovarsku. Odnesl si 242 tisíc korun.
HÁJEK (KARLOVARSKO) - Muž namířil na čerpadláře benzinky pistoli a požadoval na něm vydání finanční hotovosti. Prodavač mu sdělil, že žádné peníze nemá, ale lupič mu přikázal, aby otevřel trezor zabudovaný v zemi.
"Poté se pachatel zmocnil tržby za poslední tři dny, nařídil napadenému aby si lehl na podlahu, zajistil dveře proti otevření a čerpací stanici opustil," uvedl Jiří Soukoup ze Západočeské policie.
Prodavač benzinky byl po pětačtyřiceti minutách osvobozen zákazníkem, který přijel tankovat. Vyvázl bez zranění.
"Lupič byl ve stáří mezi 30 až 40 roky, asi 180 centimetrů vysoký, na hlavě měl kulicha a přes ústa zvednutou mikinu či bundu, mluvil česky. Oblečen měl zelené montérky," dodal Soukup.
Žena rodila na ulici,dítě nepřežilo…
Na ulici v Roztokách u Prahy porodila v pondělí žena dítě. Záchranářům se ale nepodařilo novorozeně oživit. Ani rodička nebyla v dobrém zdravotním stavu, zřejmě byla pod vlivem omamných látek. Záchranáři ji převezli do Fakultní nemocnice Motol v Praze. Mluvčí nemocnice Eva Jurinová řekla, že žena ztratila mnoho krve a trpěla těžkou poruchou krevní srážlivosti.
PRAHA - "Sedm minut po osmé hodině ráno dostalo operační středisko v Jesenici od policie výzvu k výjezdu. Čtyřiadvacetiletá žena na ulici v Roztokách porodila dítě. Nejevilo známky života a nepodařilo se je resuscitovat," upřesnila mluvčí středočeských záchranářů Nina Šeblová.
"Lékaři poskytli ženě okamžitě pomoc a ošetřili ji. Nyní leží na jednotce intenzivní péče, její stav je velmi vážný, bezprostředně ohrožena na životě už není," uvedla Jurinová.
Upřesnila, že do Motola byla žena přivezena bez dítěte a bez dokladů, krátce po porodu, na který si ale vůbec nepamatovala. Byla silně znečištěná hlínou. Vpichy na rukou nasvědčovaly tomu, že užívá nitrožilně drogy. Testy na přítomnost alkoholu a drog v krvi se teprve dělají. Žena neměla u sebe žádné osobní doklady, uvedla italské jméno, ale mluví česky.
Mluvčí středočeské policie Pavel Truxa řekl, že policie vyslechne, závisí to na vývoji jejího zdravotního stavu. "Zatím čekáme na výsledky šetření, co bylo vlastně příčinou jeho úmrtí," uvedl.
ODS možná ustoupí lidovcům a zeleným, tvrdí Bém
První místopředseda ODS Pavel Bém v neděli nevyloučil, že premiér a šéf ODS Mirek Topolánek ve sporu o ministerská křesla lidovcům a zeleným ustoupí. "Když si dva předsedové slabších stran dupnou, tak kvůli tomu pan Topolánek vládu nepoloží," řekl.
PRAHA - Část členů ODS spolu s Bémem zpochybnilo už uzavřenou dohodu, podle níž by mělo ministerstvo financí připadnout lidovcům. Podle Béma by finance a ministerstvo místního rozvoje, které mají vést rovněž lidovci, koncentrovala obrovskou moc v rukou KDU-ČSL vůči regionům. "Já říkám, že je hrozně rizikové a pro ODS hrozně nevýhodné tyto dva rozhodující resorty v rukou lidovců nechat," uvedl.
Bém je přesvědčen, že klíčový resort financí si musí ODS ponechat také proto, že ponese největší odpovědnost před voliči za reformy. Už parita vládních křesel, kdy jich ODS obsadí devět a lidovci se zelenými stejný počet, je podle něj obrovským ústupkem.
Bém by považoval za přijatelné, kdyby lidovci místo ministerstva financí přijali ministerstvo průmyslu a obchodu. Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek podle Béma slíbil, že bude o výměně financí za jiný resort přemýšlet a jednat se svými stranickými kolegy. ČTK po jednáních s ODS ale lidovecký lídr řekl, že "zatím nenašel důvod", proč by měl na výměnu resortů přistupovat.
Spor o Schwarzenberga by se měl projednat s prezidentem
Na obsazení ministerstva zahraničí by se podle Béma měli shodnout šéfové ODS a Strany zelených spolu s kandidátem a prezidentem Václavem Klausem, dodal. Klausovi se totiž nelíbí kandidát zelených senátor Karel Schwarzenberg. Vadí mu jeho vazby na Rakousko.
"V případě zahraničních věcí je hrozně nevýhodné a rizikové pro zahraniční politiku České republiky vytvořit stav napětí mezi prezidentem a jeho kanceláří a ministerstvem zahraničí," argumentoval Bém.
Schwarzenberga se zastal exprezident Václav Havel. Nebude-li šéfem diplomacie, utrpí tím podle něj dobrá pověst České republiky. [celá zpráva]

Při střetech anarchistů a nacionalistů bylo zadrženo 20 lidí

Kliknutím fotografii zvětšíte.Zvětšit obrázek Policisté brání anarchistům ve střetu s nacionalisty.
foto: Pro Novinky Marek Dostál
Policie v Přerově hlídala povolený pochod ultrapravicové skupiny Národní korporativismus. Nacionalisté se sešli ve dvě hodiny na nádraží. Proti nim svolalo do centra města nepovolenou demonstraci i anarchistické sdružení Antifa. Policisté postupně zadrželi asi dvě desítky lidí.
10.3. 2007 11:29 - 17:36 Aktualizováno
PŘEROV - Krátce po třetí hodině vyrazil průvod asi stovky členů Národního korporativismu od nádraží. Z původně plánované trasy je policie odklonila, aby zabránila přímému střetu s anarchisty. K drobným potyčkám nakonec došlo v Kratochvílově ulici a zejména u náměstí T.G.M. Nacionalistů bylo podle policistů kolem 180, anarchistů přibližně o třicet méně.
Policie zadržela během střetů celkem dvacet osob. "Ještě před samotnou demonstrací se jeden z účastníků zranil při vzájemné potyčce mezi demonstranty," uvedl velitel policejního zásahu Petr Lessy.
Vzduchem při střetech létaly láhve od piva. Policie nasadila pro stabilizaci situace těžkooděnce i jízdní policii. V průvodu demonstrující vyvolávali hesla jako "nic než národ" nebo "ulice jsou naše". Kolem čtvrté hodiny se policistům podařilo oba znesvářené tábory oddělit
Přerovským policistů poslalo pomoc i policejní prezídium. "Na místě jsou těžkooděnci, vrtulník a posily z policejního prezidia," řekla Právu Sedláčková. Na místě zasahovalo asi 250 policistů, kterým pomáhali i strážníci městské policie.

Nacionalisté vyrazili z nádraží

Nacionalisté vyrazili z nádraží ulicemi Kramářova, Čechova až na náměstí T.G. Masaryka. Tam přednesli projevy.
Antifašisté svolali akci na náměstí Přerovského povstání u Čechovy ulice na druhou hodinu.
"Nechceme ulice našich měst nechat nacionalistickým šílencům, kteří si vytvářejí různé důvody, proč provokovat demonstracemi," řekl Právu jeden z anarchistů, 29letý Mirek z Olomouce.
Sdružení Národní korporativismus svolalo podobný pochod už v lednu v Otrokovicích a také koncem února v Berouně. Zatímco v moravském městě došlo jen k lehkým potyčkám s anarchisty, v Berouně se obě skupiny přímo střetly. [celá zpráva]
Chřipková epidemie v ČR je u konce
Nemocných lidí na chřipku a nachlazení neustále ubývá. Ve všech krajích je již jejich počet pod hranicí epidemie, tedy 2000 nemocných na 100 000 obyvatel. Uplynulý týden připadalo na 100 000 obyvatel 1379 nemocných, v porovnání s předchozím týdnem tak množství chřipkových onemocnění kleslo o 15 procent. Uvedla to Marie Otavová ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ).
9.3. 2007 16:13
ČESKÁ REPUBLIKA - Předchozí týden byla ještě chřipková epidemie ve dvou krajích, tento týden již v žádném. Nejvíce lidí dostalo akutní respirační infekci v Moravskoslezském kraji, 1808 z každých 100 000 obyvatel.
Nejnižší počet nemocných hlásila tradičně Praha. Na 100 000 Pražanů jich připadala dokonce méně než tisícovka (961). Největší pokles, o 36,8 procenta, zaznamenali hygienici na Vysočině, kde mají nyní 1055 případů na 100 000 osob.
Ve větší míře se podle Otavové začínají opět vyskytovat i nechřipkové respirační viry. "Chřipku budeme ale ještě nějaký týden zachytávat," uvedla.
Lidé, kteří mají proti chřipce očkování, se mohou cítit v bezpečí. Všechny dosud izolované kmeny odpovídají těm, které jsou obsaženy ve vakcíně.
Před letošní zimou se nechalo očkovat méně lidí než loni. Přitom se v Česku nechává očkovat výrazně méně lidí než v zemích západní Evropy, asi sedm procent obyvatel.
Předminulý týden hlásilo plošnou epidemii také 12 evropských států, z našich sousedů Německo a Rakousko.

Stát a církev opět nedohodly termín předání katedrály

Kliknutím fotografii zvětšíte.Zvětšit obrázek Katedrála svatého Víta
foto: PRÁVO/Michaela Říhová
Zástupci prezidentské kanceláře, Správy pražského hradu a Metropolitní kapituly se v pátek dohodli, že k předání katedrály sv. Víta včetně okolních objektů státu dojde. Stále však není jasné kdy, neboť vyjednavači ještě chtějí připravit potřebné dokumenty a dojednat detaily ohledně spolupráce při správě objektu.
9.3. 2007 12:26 - 14:36 Aktualizováno
PRAHA - "Jednání (...) po dvou hodinách skončilo vzájemnou dohodou o předávání konkrétních objektů na Pražském hradě včetně Svatovítské katedrály," uvedl v tiskovém prohlášení vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Jiří Weigl.
Dodal, že v pondělí bude pokračovat předávání objektů ve Vikářské ulici. Budou se také vypracovávat podklady pro předání katedrály, datum jejího předání ale určeno nebylo.
"Obě strany připravují návrhy o vzájemné spolupráci při její správě," uzavřel Weigl.
Úředníci prezidentské kanceláře i církevní hodnostář se osobnímu setkání s tiskem záměrně vyhnuli. "Jiné prohlášení nebude," uvedl Jan Kofroň, sekretář biskupa Václava Malého.

Část objektů již církev státu předala ve středu

Katolická církev usiluje o to, aby součástí dohody o předání byly i otázky týkající se vnitřního vybavení kostela. Předměty nesmírné historické a kulturní hodnoty jsou podle právníka Petra Zderčíka, který ve sporu zastupuje kapitulu, církevním majetkem. [celá zpráva]
Ve středu církev předala Správě Pražského hradu věž Mihulku a tři domy ve Vikářské ulici. Jde o tzv. Mokrovy domy, což je uzavřený objekt a bude se jednat, co s ním dál. [celá zpráva]
Nejvyšší soud 31. ledna zrušil rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 1 z poloviny června 2006 o navrácení katedrály svatého Víta církvi, podle kterého měl chrám patřit církvi. [celá zpráva] Než padne nový pravomocný verdikt, měla by se památka vrátit zpět do rukou státu.
proto nebude třeba zabývat.

O katedrále ani muk

Katedrála byla při středečním jednání tabu. Podle Jakla jsou tu dvě roviny, jednou je její předání a druhou dohoda o dalším využití. Obě prý mohou probíhat paralelně.
Jakl odmítl vzkazovat církevním představitelům přes noviny, zda by Kancelář prezidenta republiky souhlasila s formou pronájmu, o níž hovořil kardinál Miroslav Vlk v úterý.
Na otázku, zda by dohoda o formě užívání mohla urychlit předání katedrály do rukou státu, odpověděl: "Nemělo by to být podmínkou a předání by mělo proběhnout co nejrychleji. Ale neuškodilo by to," připustil.

Podle soudu má církev předat státu chrám sv. Víta bez otálení

Kliknutím fotografii zvětšíte.Zvětšit obrázek Pražská katedrála sv. Víta
foto: PRÁVO/Petr Hloušek Zavři obrázek Kliknutím obrázek zavřete.Pražská katedrála sv. Víta
foto: PRÁVO/Petr Hloušek
Římskokatolická církev by měla bez otálení předat státu pražskou katedrálu sv. Víta. Z oficiálního stanoviska Nejvyššího soudu (NS) vyplývá, že jeho nedávným rozhodnutím se spor vrátil před okamžik, kdy Městský soud v Praze přiřkl chrám církvi.

Anketa

Myslíte si, že by chrám sv. Víta měl být ve vlastnictví
Již hlasovalo 14646 čtenářů.
6.3. 2007 11:40 - 16:59 Aktualizováno
PRAHA - "Rozsudek Nejvyššího soudu je vykonatelný v okamžiku, kdy nabyl právní moci. Té nabývá dnem doručení. Pokud některá ze stran rozsudku neuposlechne, pak druhé straně dává zákon nástroje, jak se svého práva domoci," řekl v úterý mluvčí soudu Petr Knötig.
Zákon hovoří například o žalobě na vyklizení objektu.
Účastníci soudního sporu se podle Knötiga musejí zcela podrobit rozhodnutí NS. "V praxi toto znamená, že po doručení rozsudku o vrácení případu Obvodnímu soudu pro Prahu 1 nastává situace, jaká byla před vynesením pravomocného rozsudku Městského soudu v Praze," uvedl mluvčí.
Soudní spor bude pokračovat 3. května. "Zásadní stanovisko podáme právě tam, žádný z argumentů nenecháme bez povšimnutí," řekl právník Petr Zderčík, který jedná ve sporu s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových za Metropolitní kapitulu.
Jak uvedl, nepovažuje do té doby za potřebné vyřizovat si s protistranou názory na rozsudek prostřednictvím médií. Upozornil, současná jednání o postupu při vracení katedrály se soudního sporu netýkají.

Stát a církev budou o předaní katedrály jednat v pátek

Správa Pražského hradu a Metropolitní kapitula se dohodly, že ve středu budou jednat o předání přilehlých budov katedrály sv. Víta. V pátek pak proberou předání samotného chrámu. Novinářům to sdělili biskup Václav Malý a vedoucí prezidentské kanceláře Jiří Weigl.
Weigl Právu řekl, že při jeho schůzce s kardinálem Miloslavem Vlkem, která se uskutečnila minulý týden, nepadlo ani slovo o tom, že by Vlk nechtěl chrám předat.
"Snažíme se brát vážně závěry soudu, ale konkrétní podoba spolupráce s Kanceláří prezidenta republiky a Správou Pražského hradu je otevřená," řekl novinářům katolický biskup Václav Malý. Lhůta je podle něj svazující a není daná.
O vstupném, které církev po převzetí kostela zavedla, se podle Malého v úterý nehovořilo. Obě strany se shodly, že budou hledat věcné a vstřícné řešení, řekl Weigl. Jak dodal, jednání se nezabývalo soudním sporem, ale věcnými otázkami.
Nejvyšší soud 31. ledna zrušil rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 1 z poloviny června 2006 o navrácení katedrály svatého Víta církvi, podle kterého měl chrám patřit církvi. [celá zpráva] Než padne nový pravomocný verdikt, měla by se památka vrátit zpět do rukou státu.

Církev chce kostelní majetek

Katolická církev se snaží, aby součástí jednání o předání byly nově i otázky týkající se vnitřního vybavení kostela. Předměty nesmírné historické a kulturní hodnoty jsou podle právníka Petra Zderčíka, který ve sporu zastupuje kapitulu, církevním majetkem. [celá zpráva]
Soudní spory o vlastnictví chrámu a přilehlých nemovitostí trvají už bezmála 14 let. Třetí kolo bude před Obvodním soudem pro Prahu 1 pokračovat za dva měsíce. Soudkyně Libuše Fritzová uvedla, že nelze odhadnout, zda už v tomto termínu padne nový rozsudek.

Z Čr... zajímavosti a krimi

10. března 2007 v 18:51 Referáty
Dítě dvanáctiletého školáka je už na světě
Žebříček nejmladších otců v České republice se bude přepisovat. Dítě zplozené sourozenci z dobře situované rodiny z Klatovska - dvanáctiletým školákem a o pět let starší sestrou - je už na světě. Dívka podle informací Práva porodila tam, kde ji nikdo nezná, v chebské nemocnici. Novorozenec byl umístěn do dětského domova pro batolata v Aši.

Opilý řidič kamiónu jel na dálnici v protisměru

Řidič kamiónu nadýchal přes dvě promile alkoholu.
Policisté zastavili v úterý v půl čtvrté ráno u Ústí nad Labem na nově zprovozněném úseku dálnice D8 opilého řidiče, který jel s nákladním autem s návěsem v protisměru. Podle informace Šárky Poláčkové ze Správy severočeského kraje Policie ČR nadýchal 46letý řidič přes dvě promile alkoholu.
17.1. 2007 15:16
ÚSTÍ NAD LABEM - "Řidič mířil z Německa směrem do České republiky a dopravní hlídka ho zastavila za tunelem Panenská na Ústecku. Řidiče čeká hned dvojí obvinění, a to z trestných činů obecného ohrožení a ohrožení pod vlivem návykové látky," dodala Poláčková.
Anděl páně vzbudil na Štědrý den největší zájem diváků
Ivan Trojan a Jiří Bartoška: Anděl Páně

Nejvíce lidí se dívalo 24. prosince na novou pohádku České televize Anděl páně, kterou režíroval Jiří Strach a k níž napsala scénář Lucie Konášová. Na pohádku se dívaly téměř dvě třetiny lidí, kteří na Štědrý večer sledovali na televizi. Informoval o tom v úterý mluvčí České televize Martin Krafl.
Na premiéru pohádky se dívalo 2,442 miliónu dospělých diváků, což představuje 61,8 procenta z lidí u obrazovek. Potvrdilo se tak, že Češi na Štědrý den upřednostňují pohádky tuzemské produkce. Česká televize také každý rok 24.12. uvádí novou pohádku.
Anděl páně vznikl jako film a byl uveden v kinech v listopadu. Vznikl na motivy pohádek Boženy Němcové. Režisér Jiří Strach titul natočil původně pro vánoční televizní obrazovku. Nakonec se ale Česká televize rozhodla najít koproducenta a s jeho pomocí uvést pohádku v kinech.
Češi na Štědrý den poslali rekordní počet 68 miliónu SMS
Češi na Štědrý den opět poslali rekordní počet textových zpráv SMS. Celkem jich bylo 68,2 miliónu což je o deset miliónů více než loni. Počet hovorů zůstal na zhruba stejné úrovni jako loni, ale lidé tentokrát hovořili déle. Lidé posílali také více MMS multimediálních zpráv. Všichni tři mobilní operátoři nevědí o žádných problémech se spojením, i když někteří uživatelé sítě Vodafone měli problémy s výpadky sítě.
PRAHA - Padl i rekord v počtu poslaných SMS za minutu - 45 000 zpráv. "Nadále nejoblíbenějším způsobem, jak poblahopřát bližním, je SMS zpráva. Zákazníci T-Mobile odeslali 24. prosince 26,3 miliónu textových zpráv, což je proti loňskému roku nárůst o více než 21 procent," řekla mluvčí společnosti Jitka Pacolová. Celkový počet hovorů zůstal podle ní s 15,2 miliónu uskutečněných spojení na stejné úrovni jako v roce 2005.
Klienti T-mobile odeslali více než 91 tisíc multimediálních zpráv, což je o deset procent více než vloni. Nejvíce MMS zpráv bylo odesláno tradičně v době po nadílce, tedy mezi 20:00 a 21:00, dodala Pacolová.
"Během Štědrého dne jsme opět překročili rekord, když zákazníci společnosti Telefónica O2 odeslali 25,9 miliónu SMS, což bylo o tři milióny více než před rokem, uvedla mluvčí firmy Radka Spiesová. Počet 14,2 miliónu hovorů během 24. prosince se podle ní výrazně nelišil od loňského roku, ani od běžných víkendových dnů pracovního klidu. Společnost odbavila bezmála 95 000 MMS zpráv, tedy nepatrně méně než před rokem.
Zákazníci společnosti Vodafone poslali přímo ze svých mobilních telefonů 16 miliónů SMS a skoro 50 000 MMS, což je přibližně o čtvrtinu více MMS proti minulému roku. "Nejvíce odeslaných MMS jsme zaznamenali po 20. hodině, kdy si lidé mobily fotili dárky a touto cestou je posílali svým blízkým," souhlasila mluvčí firmy Zuzana Doležalová.
Loni bylo posláno 58,5 miliónu SMS a MMS.
Výrazně se zvýšil počet telefonátů do ciziny
Největší hlasový provoz zaznamenal T-mobile mezi 10:15 - 11:15, kdy se uskutečnilo asi 1,2 miliónu hovorů. Nejvíce vánočních SMS bylo od 11:30 do 12:30. Nejrušnější "textovací" čtvrthodinou pak bylo 15 minut mezi 11:30 a 11:45, poznamenala Pacolová.
Počet volání z pevné sítě Telefónica O2 do mezinárodní sítě stoupl proti loňskému roku téměř o třetinu a překročil hranici 2,5 miliónu hovorů. Špička byla podle Spiesové mezi 19. a 20. hodinou, kdy se uskutečnilo přes 208 000 hovorů do zahraničí během jedné hodiny. Nejčastěji volanými zeměmi bylo Slovensko, USA, Německo a Rakousko, podotkla. Zákazníci Vodafone volali nejvíce na Slovensko, do Německa a na Ukrajinu.
Drogy zkusil už každý čtvrtý Čech
Alespoň jednou za život vyzkoušelo nějakou psychoaktivní látku, tedy drogu na 22,3 procenta Čechů. Ovšem mezi mladými lidmi ve věku 18 až 24 let má takovou zkušenost téměř 40 procent z nich.
PRAHA - Češi však současně nejsou k drogám tolerantní, s legalizací marihuany by souhlasilo jen 16,5 obyvatel, většina společnosti je proti.
Vyplývá to z Výběrového šetření o zdravotním stavu a životním stylu z obyvatel ČR, zpracovaném Ústavem zdravotních informací a statistiky ČR, kterého se zúčastnilo 1766 mužů a 1760 žen ve věku mezi 18 až 64 roky.
Nejdostupnější, nejlevnější a nejvíce aplikovanou látkou je marihuana a hašiš. Vyzkoušelo je 21 procent populace, tyto drogy představují polovinu všech užívaných psychoaktivních látek. Gram marihuany je k mání od 250 korun, z gramu je možné umotat pět cigaret.
Mezi další drogy, které se nejčastěji používají zejména mezi mladými lidmi, patří extáze a houba lysohlávka.
Větší zkušenosti s drogami mají muži než ženy, svobodní než ženatí a lidé do 34 let.
Vysokoškoláci berou nejméně
Studie překvapivě prokázala, že marihuanu a hašiš užívají spíše mladí lidé se základním a středním vzděláním, lidé bez práce a bez příjmů než lidé vzdělaní. Nejméně uživatelů drog totiž najdeme mezi vysokoškoláky, ženatými s rodinným zázemím a pevným zaměstnáním.
Je to logické, říkají specialisté, protože mezi vysokoškoláky existuje větší informovanost o nebezpečí drog a možné závislosti i společenských dopadech užívání. Vysokoškoláci se pohybují v prostředí či na takových firemních postech, které drogy netolerují a případné odhalení by mělo pro uživatele dosti fatální důsledky.
Nejužívanější látky (v %)
marihuana
57,6
extáze
21,1
lysohlávky
8,5
rozpouštědla
4,9
pervitin
4,7
Extáze je výjimkou
Výjimkou mezi drogami je ze sociologického pohledu extáze. Napovídá to již její druhé jméno - víkendová či taneční droga. Na rozdíl od marihuany ji neberou převážně lidé bez zaměstnání a příjmů, sociálně vykořenění a nezařaditelní, či žijící na hraně zákona, ale spíše lidé s pevným zaměstnáním, příjmy či úspěšně studující, kteří si s pomocí této látky chtějí "ozvláštnit" víkendy. A to i za cenu rizika, že se stanou drogově závislí se všemi doprovodnými jevy.
Dalšími výjimkami jsou i tvrdé drogy. U nich totiž již nelze vysledovat, zda je více berou lidé se základním vzděláním či s vysokou školou. Tvrdé drogy jako kokain, pervitin, zasáhnou stejně tvrdě a nelítostně bez rozdílu věku, vzdělání či pohlaví.
Koupit drogy není problém
Výzkum potvrdil zkušenost policistů či všech protidrogových center, že sehnat zejména lehké drogy není problém pro malé lidi mezi 18 až 24 roky (40 % dotázaných). V této věkové skupině to za problém považovala pouze asi tři procenta této věkové skupiny. Velká část mladých lidí si marihuanu sama pěstuje, či je jim nabízena ve škole.
Právě škola patří mezi nejčastější místa, kde lze drogy sehnat. Dále to jsou diskotéky, bary, herny či všeobecně známá shromaždiště narkomanů na náměstích, v parcích či nádražích měst.
Nejobtížněji se v Česku podle průzkumů sháněl kokain, LSD či crack.
Průzkum poukázal ještě na jeden problém. V Česku se poměrně ve značném množství užívají léky - sedativa a přípravky tišící bolest. Zde je ale velmi obtížné rozeznat, kdy se jedná o závislost, zneužívání těchto léků a kdy nutnost brát tyto léky například na tišení bolesti, deprese, nespavost či choroby související s věkem. Největší skupina uživatelů těchto látek se totiž podle průzkumů rekrutuje z lidí okolo padesáti a více let.
Dvouletý chlapec se toulal Brnem v pyžamu
foto: NOVINKY/Ondřej Krynek
Přes dvě hodiny ve strachu a napětí žili v pondělí v Brně rodiče dvouletého chlapce Kamila, který se sám na vlastní pěst vydal z domova jen v pyžamu. Chlapec odešel z bytu v brněnské části Řečkovice ve chvíli, kdy mu otec chystal snídani a neměl tolik času se chlapci věnovat.
8.1. 2007 15:33
BRNO - Chlapce našli náhodní lidé až u čtyřproudé výpadovky na Svitavy v Hradecké ulici, která je od místa jeho bydliště vzdálená kilometr. To už po něm pátralo několik policejních hlídek, které prohledávaly okolí místa jeho bydliště.
"Lidé, kteří chlapce našli, ho odvezli na policejní oddělení v Malátově ulici, kde chlapec s policisty čile komunikoval, řekl své jméno a mluvil o babičce. Další prověřování pak ukázalo, že chlapec odešel z domova a na vlastní pěst se vydal na návštěvu k babičce. Další události už měly rychlý spád a chlapce se podařilo zdravého bez úhony předat otci, který si pro něj přišel na služebnu," uvedla Andrea Procházková z brněnské policie
Lidovci trvají na ministrovi financí, další jednání se zatím neplánují
Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek v pondělí potvrdil Novinkám, že jeho strana bude trvat na tom, aby post ministra financí zaujal lidovec Miroslav Kalousek. V neděli přitom pražský primátor Pavel Bém ČTK řekl, že KDU-ČSL je ochotna v tomto bodu ustoupit a spokojit se ministerstvem průmyslu a obchodu. Další jednání trojkoalice zatím nenaplánovala.
VSETÍN - Na otázku, zda budou v nejbližších dnech pokračovat jednání o trojkoaliční vládě, Novinkám Čunek odpověděl: "Asi ano, ale je to na premiérovi."
Mluvčí ODS Jiří Sezemský potvrdil Novinkám, že žádná schůzka zatím naplánovaná není: "Zatím ne, zítra je ještě svátek, spíše čekám jednání až ve středu."
K postu ministra financí Jiří Čunek uvedl: "Pravda je taková, že to pan Bém navrhl, řekl, že by byl rád, abychom o tom uvažovali. Já jsem řekl, že o tom budeme uvažovat. " Dále Čunek Bémovi řekl: "Je to vaše nabídka, já ji hned nezatracuji" "My jsme o ní diskutovali ve straně, ale dospěli jsme k závěru, že ta varianta pro nás není vhodná," sdělil závěry KDU-ČSL Čunek.
Čunek zdůvodnil, proč lidovci odmítli výměnu postů. Prezident Václav Klaus vrátil premiérovi Topolánkovi navržený kabinet, protože se mu nelíbilo jméno ministra zahraničí Karla Schwarzenberga [celá zpráva] a ne obsazení postu ministra financí.
"S panem premiérem jsme se dohodli na nějakém složení vlády a pan prezident to z jiných důvodů vrátil. Já si myslím, že jiné důvody není potřeba využívat k tomu, abychom vládu restruktualizovali," řekl Čunek.
Pražská policie našla zavražděnou dívku a zřejmě i pachatele
Policisté zatím nemohou sdělovat bližší informace. Ilustrační foto.

Policisté našli v Praze 4 v dopoledních hodinách mrtvou třiadvacetiletou dívku, která byla s nejvyšší pravděpodobností zavražděna. Policisté zároveň zadrželi muže, který je zatím veden jako hlavní podezřelý. Novinkám to řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.
PRAHA - "V Táborské ulici na Praze 4 našli dopoledne policisté mrtvou třiadvacetiletou dívku, která byla zřejmě zavražděna. Přivoláný lékař a poté i policejní lékař smrt potvrdili," řekl Novinkám Hulan.
Na místě policie zadržela i muže, kterého policie z vraždy podezírá. Další podrobnosti zatím policisté nemohou sdělit.

Zahraničí

10. března 2007 v 18:47 Referáty
Asie si připomíná druhé výročí zásahu vln tsunami
Turisté pokládají bílé růže během vzpomínkové ceremonie na druhé výročí zásahu vln tsunami v Thajsku. Tsunami zabily v Thajsku 9 000 lidí.

Po celé jihovýchodní Asii si lidé v úterý připomínají druhé výročí ničivého zemětřesení a následných vln tsunami. Lidé zapalují svíčky, navštěvují chrámy i hromadné hroby obětí, či sázejí mangrovníky. Vlny tsunami se rozeběhly Indickým oceánem 26. prosince 2004 a vyžádaly si na 230 000 obětí, milióny lidí přišly o střechu nad hlavou.
JAKARTA/KOLOMBO/BANGKOK - Na indonéském ostrově Bali zahájily tisíce lidí vzpomínku na tsunami cvičným poplachem a nácvikem evakuace pro případ podobné katastrofy. Na Srí Lance vyzváněly zvony všech kostelů i chrámů a na dvě minuty se po celém ostrově zastavily automobily. V Hikkaduvě na jižním pobřeží ostrova vztyčily úřady první ze systému výstražných věží, které mají v případě hrozícího nebezpečí obyvatele varovat a poslat do bezpečí.
Zemětřesení o síle devět stupňů Richterovy škály mělo epicentrum u indonéského ostrova Sumatra - a Indonésie také byla nejhůře postiženou zemí. Vlny vysoké jako dům tu smetly celé vesnice. Téměř 167 000 obětí bylo z indonéské provincie Aceh, kde i po dvou letech desetitisíce lidí nadále žijí v provizorních přístřešcích.
Thajsko obviněno ze zneužití darovaných peněz
Vzpomínkové ceremonie a buddhistické modlitby se chystají v Thajsku a nad pláže, které jsou znovu zaplněny opalujícími se turisty, vyletí balonky.
Thajsko se ale musí vypořádat i se skandálem, který podle thajského listu The Nation vyplul na povrch v posledních dnech. Spojené státy a šest dalších západních zemí Thajsko obvinily z možného zneužití až 60 procent peněz poskytnutých na identifikaci obětí tsunami a vyzvaly k auditu poskytnutých prostředků.
Izrael míní řešit napětí v Palestině. Jako gesto dobré vůle chce propustit některé palestinské vězně, což zatím podmiňoval propuštěním uneseného izraelského vojáka Gilada Šalita. Zvažuje i propuštění vysokého představitele Fatahu Marvána Barghútího, který byl odsouzen za organizování atentátů. Premiér Ehud Olmert v pondělí uvedl, že míní také jednat se Sýrií.
Santa Claus

Velení protivzdušné a kosmické obrany Severní Ameriky (NORAD) v neděli zahájilo monitorování trasy Santa Clause, který s dárky oblétá zeměkouli. Kolem 20:00 SEČ se na saních se sobím spřežením ocitl nad východní Evropou, uvedl NORAD na svých internetových stránkách www.noradsanta.org.
WASHINGTON - Podle NORAD odstartoval bělovousý stařík v červené kombinéze ze Severního pólu a odpoledne letěl nad Novým Zélandem a Austrálií. Odtamtud se přesunul nad Japonsko, Čínu a pak přeletěl celou Asii. Nad Střední Asií zamířil vzhůru k mezinárodní orbitální stanici ISS. Před 20:00 obletěl věže moskevského chrámu Vasila Blaženého. Nad Ruskem se zdržel jen velmi krátce, protože pravoslavní slaví Vánoce později. Pak zamířil do Egypta a odtamtud do Itálie a dál do Evropy.
NORAD ke sledování Santa Clause používá výkonný radarový systém se 47 pevnými stanovišti, dále pak satelity na geosynchronních drahách a nad Severní Amerikou také kanadské stíhačky CF-18 Hornet a americké stíhací letouny F-15 a F-16. Sledují ho pomocí vedoucího soba Rudolpha, jehož rudý nos emituje stejné záření jako motory balistických raket.
Zatím není jasné, co udělá protivzdušná obrana, až se Santa Claus přiblíží k Severní Americe, zda se nestane terčem protiletadlové střely. Doposud však k sestřelu Santa Clause nikdy nedošlo, i když NORAD a jeho předchůdce velení kontinentální protivzdušné obrany (CONAD) sleduje let Santa Clause přes 50 let.
Nápad vznikl úplnou náhodou.V roce 1955 jeden deník v americkém Colorado Springs zveřejnil telefonní číslo, na které se lidi měli dovolat přímo Ježíškovi. Bylo to číslo pohotovostní linky CONAD, na kterou volaly stovky dětí, aby se dozvěděly, kde očekávaný stařeček s dárky právě je. Obsluhujícímu důstojníkovi se jich zželelo a začal jim popisovat, že ho mohou sledovat na radaru. V roce 1997 NORAD zřídil internetovou stránku, na níž mohou zájemci sami Ježíškovu trasu kolem světa pozorovat.
Stránka také poskytuje informace o oblíbeném jídle Ježíška a jeho sobů a vysvětluje, jak dokážou rozdat dárky po celé Zemi za jedinou noc.
V Thajsku opět zabíjela ptačí chřipka
Drůbež je nejčastějším nositelem viru H5N1 v Asii.

Devětapadesátiletý thajský chovatel bojových kohoutů, který zemřel minulý měsíc, se stal obětí ptačí chřipky. V úterý zveřejněné výsledky laboratorních testů prokázaly nákazu ptačí chřipkou. Stal se třetí letošní obětí nemoci v zemi. Od roku 2003 v Thajsku podlehlo viru H5N1 17 osob.
BANGKOK - Muž pocházel z province Nong Bua Lam Phu, která se nachází ve severovýchodně od hlavního města Bangkoku ve vzdálenosti asi 400 kilometrů. Muž se nakazil, když léčil své nemocné kohouty bylinnými prostředky. Ochořel 14. července a 10. srpna nákaze podlehl, uvedlo ve svém dnešním prohlášení ministerstvo zdravotnictví.
Podle veterinářů však není z oblasti v současné době hlášeno žádné ohnisko nemoci u drůbeže. "Při návštěvě lékaře zatajil, že se staral o drůbež, která byla nemocná a umírala... Bál se, že by mu zemědělské úřady nařídily drůbež vybít," píše se dále v prohlášení.
První lidské oběti ptačí chřipky se v Thajsku objevily už v roce 2003. Od té doby se v zemi nakazilo 25 osob, z nichž 17 zemřelo. Ve světě nemoci podlehlo 147 osob z 250 nakažených. Nejvíce postižena je Indonésie, kde nemoci podlehlo přes padesát osob. [celá zpráva] Jednapadesátá oběť byla ohlášena v pondělí. [celá zpráva] Smutný primát převzala po Vietnamu, kde masové vybíjení drůbeže pomohlo zvládnout nákazu.
Celníci ve švédském přístavu Gothenburg zadrželi kontejner s více než tunou kokainu. Kontejner s 1 100 kilogramy drogy přivezla loď z Venezuely. Zásilka měla namířeno do polského Štětína. Informovala o tom švédská policie.
Ve Vietnamu vypukla nová epidemie ptačí chřipky
Vietnam ve středu ohlásil propuknutí nové epidemie ptačí chřipky u drůbeže. Virus H5N1 veterináři našli u 6000 mrtvých kuřat a kachňat. Vietnamské ministerstvo zemědělství upozornilo, že jde o první zprávy o ptačí chřipce ve Vietnamu od srpna. Ohniskem infekce jsou dvě provincie v deltě Mekongu.
HANOJ - Ministr zemědělství Cao Duc Phat kritizoval úřady v provinciích Ca Mau a Bac Lieu, že se jim nepodařilo poradit si s nákazou. Uhynulá drůbež byla nalezena již počátkem prosince ve dvou zavlažovacích kanálech, ale místní představitelé to Hanoji nenahlásili.
Odbor pro zdraví zvířat při ministerstvu uvedl, že 5500 kachňat a 500 kuřat uhynulých v posledních dvou týdnech pocházelo z ilegálních chovů a laboratorní testy u nich potvrdily přítomnost viru H5N1.
"Nebezpečí rozsáhlého rozšíření ptačí chřipky v deltě Mekongu je extrémně vysoké, protože chovatelé vyhazovali mrtvou drůbež do vodních kanálů dlouhou dobu," upozornilo ministerstvo.
Loni v lednu podlehl ptačí chřipce vietnamský chlapec z delty Mekongu poté, co se koupal v kanálu, kam lidé odhazovali infikované opeřence. V jižním Vietnamu nyní navíc klesají teploty, což by rovněž mohlo přispět k snazšímu přenášení viru, kterému se lépe daří v chladnějších podmínkách.

Chlapec propíchnutý štětcem zemřel chybou lékařů

V případě smrti třináctiletého Jakuba ze slovenského města Topoľčany, kterého 6. prosince bodl spolužák štětcem do zad, nepostupovali správně lékaři záchranné služby ani místní nemocnice. O výsledku vyšetřování tohoto případu, který zaujal celé Slovensko, ve středu informoval předseda úřadu pro dohled nad zdravotní péčí Ján Gajdoš.
BRATISLAVA - "Zdravotní péče Jakubovi nebyla poskytnuta správně. Měl být okamžitě převezen na specializované pracoviště," uvedl Gajdoš. Případem se bude zabývat policie.
Jakub se pohádal se svým o dva roky starším spolužákem v čase, kdy ve třídě nebyl učitel. Starší žák ho následně bodl štětcem do zad. Jakub si štětec sám vytáhl a běžel do sborovny. "Bylo to strašné. Všude bylo spoustu krve," líčil situaci jeden z žáků.

Vedení topoľčanské nemocnice přiznalo pochybení

Úřad pro dohled nad zdravotní péčí podal trestní oznámení na nemocnici v Topoľčanech. "V pořádku nebyla ani dokumentace případu a rodičům Jakuba byly podávány zavádějící informace," řekl Gajdoš. Vedení nemocnice se zatím k výsledkům vyšetřování nevyjádřila.
Ředitel nemocnice v Topoľčanech Martin Naništa respektuje výsledky vyšetřování a přiznal, že v případě došlo k selhání některých pracovníků nemocnice. "Budou vyvozeny personální důsledky," uvedl na mimořádné tiskové konferenci. Ředitel uvedl, že se zdravotníci tři hodiny snažili umístit Jakuba do některé specializované nemocnice, ale nenašli pochopení.
V prvních dnech po hospitalizaci se Jakub cítil dobře a mluvil dokonce s novináři [celá zpráva]. Po týdnu se jeho stav zhoršil, upadl do bezvědomí a jeho život nezachránil ani převoz do Bratislavy. Smrt způsobilo selhání centrálního nervového systému v důsledku zaplavení dýchacích cest krví a zástavy srdce. Lékaři po celou dobu tvrdili, že má propíchnuté plíce, ale pitva ukázala, že to nebyla pravda.

Karel Svoboda

10. března 2007 v 18:44 Referáty

Sebevražda Karla Svobody (+68): Prodávají foto mrtvého krále!

Karel Svoboda (+68) nebyl ani čtyřiadvacet hodin po smrti a už v Blesku zazvonil mobil. Kdosi chtěl prodat fotografie Svobody, které měly souviset s jeho smrtí.
Obsah cédéčka byl děsivý. Z nejrůznějších úhlů nafocené mrtvé tělo skladatele. Podle doby jejich vyfotografování je mohl pořídit pouze ten, kdo byl krátce před ohledáním těla na místě tragédie. Policie nebo záchranáři. Někdo chtěl kšeftovat s lidskou tragédií. Blesk se ovšem rozhodl, že kromě fotografie na titulní straně další neuveřejní.
Přestože byl nabízen naprosto odporný obchod, Blesk nakonec fotografie koupil. Ale jen proto, aby je prodavač bez jakýchkoli skrupulí nešířil dál. "Buďte si jisti, že fotky už nikomu jinému neprodám," ujišťoval při své nabídce podivný obchodník s hlasem asi padesátiletého muže.
Tvrdil, že je Svobodův jevanský soused a že se se svým fotoaparátem při příjezdu sanitek a policie do zahrady dostal. Zapomněl však na skutečnost, že jediným, kdo mohl být v době pořízení fotografií na místě, musel být buď přivolaný saniťák, nebo člen policejní hlídky.
Do vily Karla Svobody se totiž v žádném případě v oné inkriminované době nikdo nepovolaný nemohl dostat. Do domu obehnaného vysokou zdí, chráněného bezpečnostním systémem včetně několika kamer se jen tak někdo ani běžně nedostane.
Policie včera přislíbila, že zahájí vyšetřování toho, kdo fotografie pořídil.

Mrtví lidé...

10. března 2007 v 18:44 Referáty
Saddám Husajn
Devětašedesátiletý Husajn zemřel kolem čtvrté hodiny ráno středoevropského času 30.prosince. Smrt potvrdil náměstek iráckého ministra zahraničí Labed Abawi. V sobotu dopoledne už byly zveřejněny snímky z popravy.
"Jeho tělo leží přede mnou, je konec," řekl jeden z pracovníků úřadu premiéra
Podle bezpečnostního poradce irácké vlády Muvafaka Rubájího "vystoupal Saddám k šibenici s klidem, byl rozhodný a odvážný. Nepokoušel se klást odpor, nic nepožadoval. Držel v ruce Korán.
Husajn prý odmítl kápi, když se mu ji jeden z popravčích pokoušel navléct. Podle Rubajího zemřel jako zlomený muž. "V jeho tváři byl strach," doplnil.
V roce 2004 byl obviněn z genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. První soud začal v říjnu 2005. Trest smrti dostal už v prvním rozsudku, tedy za příkaz k vyvraždění 148 šíitů v roce 1982 ve vesnici Dudžail, kde se na něj předtím pokusili spáchat atentát
Smrt byla velmi rychlá
Exekuce trvala 25 minut, jakmile se pod ním otevřelo propadlo, okamžitě zemřel.
Bývalý irácký premiér Saddám Husajn byl v noci na neděli pohřben nedaleko rodného města Tikrítu. Stalo se tak necelých 24 hodin po popravě. Pohřbu se účastnilo jen několik málo lidí.
Na pohřbu byly desítky lidí.
Hrál si na popravu Saddáma Husajna a oběsil se
Devítiletý pákistánský chlapec zahynul v úterý při hře na popravu bývalého iráckého prezidenta. O tragédii informovala pákistánská policie. Hoch se nešťastně oběsil na provaze, který se svou desetiletou sestrou a ostatními dětmi zavěsil na stropní větrák.
Tragédie se odehrála v centrální oblasti Pákistánu. Matce a tetě, které okamžitě přispěchaly na místo neštěstí z vedlejší místnosti, se již chlapce zachránit nepodařilo.
Děti se ke hře inspirovaly televizními záběry Husajnovy sobotní popravy, na nichž je vidět, jak kati dávají odsouzenému oprátku kolem krku.
Husajn prý bude popraven během několika hodin
Bývalý irácký diktátor Saddám Husajn
foto: ČTK/AP
Bývalý irácký diktátor Saddám Husajn bude ještě v pátek, nejpozději v sobotu oběšen. S odvoláním na iráckého soudce Muníra Haddáda to uvedla agentura AP. Husajn byl v pátek předán z amerického vězení do rukou Iráčanů, kteří exekuci vykonají.
29.12. 2006 18:20 - 19:11 Aktualizováno
BAGDÁD - Podle vyjádření nejmenovaného představitele irácké vlády se už dříve Američané s Iráčany dohodli, že předání Husajna z rukou USA iráckým úřadům proběhne chvíli před popravou.
Televize CNN uvedla, že irácká strana nechce s popravou otálet a Husajn bude oběšen během několika následujících hodin. zemře tedy v pátek v noci nebo v sobotu ráno. Irácký premiér Núrí Málikí svolal mimořádné zasedání vlády.
Iráčané tají, kde přesně se bude poprava konat. Bývalý politik se před smrtí setká se svými právníky, kteří se do poslední chvíle snaží trest odvrátit.
Po celý pátek se spekulovalo, kdy bude poprava vykonána. Uvažovalo se o nadcházejícím víkendu stejně jako o konci ledna. Na případný odklad mělo vliv například to, že v Iráku nyní začíná Svátek obětí, během něhož jsou popravy zakázány. Svátek potrvá od soboty do 7. ledna.
Po vykonání popravy si rodina může vyzvednout jeho tělo a pohřbít ho. Pokud tak neučiní, pohřbí Husajna stát, ovšem bez veřejného obřadu. Vláda se tak snaží minimalizovat nepokoje, které by mohly být s popravou spojeny.
Smrt za masakr šíitů
Husajn byl k trestu smrti odsouzen 5. listopadu, odvolací soud rozsudek potvrdil 26. prosince. Od toho dne začala běžet třicetidenní lhůta, v níž musí Husajn zemřít.
Bývalý diktátor byl odsouzen za zločiny proti lidskosti kvůli masakru šíitů v městečku Dudžail z roku 1982, kde se Husajn za války Iráku s Íránem stal terčem neúspěšného atentátu.
Proti trestu smrti protestovala například organizace Amnesty International. Nelíbí se ani některým odpůrcům Husajnova režimu, kteří chtěli, aby byl souzen za všechny zločiny, které podle obvinění vykonal.
Zemřel praotec soulu James Brown


Praotec soulu, americký zpěvák James Brown v pondělí ráno zemřel v nemocnici v Atlantě. Úmrtí třiasedmdesátiletého zpěváka potvrdil jeho agent Frank Copsidas ze společnosti Intrigue Music.
ATLANTA - Podle Copsidace byl Brown v neděli hospitalizován se zápalem plic v nemocnici Emory Crawford Long Hospital. V 1:45 místního času (7:45 SEČ) zemřel. Příčina smrti je zatím neznámá.
Brown patřil k nejvýznamějším populárním zpěvákům druhé poloviny 20. století. Jeho pojetí výrazným způsobem ovlivnilo celou populární hudbu, zejména soul, u jehož kolébky stál, ale také funk, hip hop a rap nebo disco. Neměl vliv jen na frázování, ale stál také u základu používání groovů, na nichž stojí právě funk a hip hop.
James Brown ve svém zpěvu vždy zdůrazňoval sexuální náboj, v šedesátých letech ale také bojoval za rovnoprávnost amerických černochů, což potvrzuje název skladby Say It Loud, I´m Black and I´m Proud. Mezi jeho hity dále patří Sex Machine a I Got You.
Brown získal tři hudební ceny Grammy, tu za celoživotní přínos hudbě dostal v roce 1992. Již předtím ale dostal Grammy v roce 1965 za nejlepší nahrávku r´n´b písně Papa´s Got a Brand New Bag a v roce 1967 za nejlepší podání r´n´b písně Living In America. V roce 1986 byl jako jeden z prvních umělců uveden do rock´n´rollové síně slávy.

Petr Iljič Čajkovskij

"Ctitel ruské národní písně" (7.5.1840-6.11.1893)

Ruský skladatel Petr Iljič Čajkovskij přichází na svět 7. května 1840 ve Votkinsku v rodině báňského inženýra Ilji Petroviče Čajkovského a jeho ženy Alexandry Alexejevny - dětství prožívá v početné rodině (má dvě sestry), v hmotném blahobytu a ve spořádaném rodinném prostředí, velký vliv na něj má krásná a nedotčená příroda v okolí odlehlého městečka stejně jako svérázný životní styl jeho obyvatel a jejich písně. Sám se o svém dětství a o jeho vlivu na jeho hudbu později vyjádří takto: "Ruský element v mé hudbě, to jest melodické a harmonické prvky, příbuznost s národními písněmi, má svůj původ v tom, že jsem vyrostl v samotě, od dětství - toho nejrannějšího - jsem do sebe vstřebával nevýslovnou krásu charakteristických rysů ruské národní hudby..."
Čajkovského v dětství vychovává francouzská guvernantka - již od pěti let se učí hře na klavír, ovládá francouzštinu a němčinu.
V Čajkovského osmi letech je jeho otec přeložen do městečka Alapajevska, ale tam se malý Petr již dlouho nezdrží - v letech 1852-59 studuje právnické střední škole v Petrohradu.
V této době Čajkovskému náhle umírá matka a jemu končí bezstarostná léta dětství a mládí...
Po absolutoriu na právnické škole nastupuje Čajkovskij jako úředník na ministerstvu spravedlnosti. Zaměstnání ale Čajkovského neuspokojuje, úřednická kariéra není smyslem jeho života. Brzy proto přichází zásadní rozhodnutí - Čajkovskij z ministerstva odchází a vstupuje na petrohradskou konzervatoř, první ruskou konzervatoř, ústav vedený v té době Antonem Grigorjevičem Rubinštejnem, skladatelem a vedle Liszta jedním patrně největším klavíristou druhé poloviny 19. století.
V roce 1865 se Čajkovskij stává jedním z prvním absolventů konzervatoře - v této době má za sebou i první veřejná vystoupení svých prvých děl: předehry "Bouře" na Ostrovského námět, dílka "Charakteristické tance" a kantáty "Na radost"" na text Friedricha Schillera.
Rokem 1865 zároveň končí i Čajkovského petrohradská éra. Počátkem roku následujícího odchází Čajkovskij do Moskvy přednášet teorii na hudební škole při Ruské hudební společnosti. Když je v témže roce otevřena v Moskvě druhá ruská konzervatoř, stává se Petr Iljič jejím profesorem harmonie. V ústavu, jehož ředitelem je bratr Rubinštejnův Nikolaj, vynikající pedagog, klavírista a dirigent, pak Čajkovskij působí celých dvanáct let.
Léta strávená v Moskvě jsou léty počátku Čajkovského tvůrčího rozmachu. Petr Iljič píše svoji "Symfonii g-moll", symfonickou báseň "Romeo a Julie", v letech 1867-68 vytvoří své první perní dílo, operu "Vojvoda" - ta se ale do dnešních časů, stejně jako opera "Undina", Čajkovského druhá opera, nedochová, autor se rozhodne, nespokojen s jejich podobou, obě dvě zničit.
V letech 1874 a 1876 mají v Mariinském divadle v Petrohradu premiéru další opery - "Opričnik" a "Kovář Vakula" a počátkem roku 1877 je pak na scéně Velké divadla v Moskvě premiéra Čajkovského baletu o čtyřech dějstvích "Labutí jezero".
Čajkovského moskevské období končí v roce 1877, kdy opouští dráhu pedagoga. V té samé době pak začíná i dlouholeté skladatelovo přátelství s vdovou po železničním podnikateli Naděždou Filaretovnou von Meckovou, přátelství udržované pouze písemným stykem, Čajkovskij svoji mecenášku nikdy nespatří - von Mecková, okouzlená Čajkovského hudbou, dlouhá léta finančně skladatele podporuje a poskytuje mu k dispozici svá venkovská sídla, vymíní si však, že mezi ní a jím nikdy nedojde k osobnímu setkání. Z tohoto vztahu se dodnes zachovaly tři obsáhlé svazky korespondence, které nám svým prostřednictvím dávají nahlédnout do Čajkovského citového života a jeho tvůrčího vývoje. .
Kromě poněkud záhadné ctitelky, která nestojí o osobní setkání, pak vstoupí do Čajkovského života ještě dvě ženy. V roce 1868 to je pěvkyně Marguerita Artotová, která v Moskvě vystupuje s italských operním souborem - koncem roku dojde k zásnubám a svatbu si Čajkovskij s Artotovou naplánují na léto roku příštího. Když ale Artotová příštího roku na podzim přijede do Moskvy se souborem znovu, je už provdána - za barytonistu Padilla y Romose.
O deset let později (Čajkovskij právě pracuje na opeře "Evžen Oněgin") se Čajkovskij žení se svojí bývalou žákyní, osmadvacetiletou pianistkou A. I. Miljukovové, když s ní předtím několik měsíců udržuje důvěrný písemný styk. Manželství je ale omylem, za několik měsíců dochází k jeho rozpadu - ukáže se, že manžele nespojuje vůbec nic, ani duševní ani fyzické pouto.
Tato epizoda vrhne Čajkovského do stavu hluboké duševní krize - zmocňuje se to těžká deprese, ústící do nervového onemocnění. V září proto opouští domov a odjíždí hledat klid do zahraničí - nějaký čas je u ženevského jezera, pak v Benátkách, zdrží se i ve Vídni, nakonec pak zakotví v San Remu. Tady pak v zimních měsících roku 1878 dokončuje svoji "IV. symfonii" a operu "Evžen Oněgin", své patrně nejslavnější dílo, jehož pražskou premiéru v 1888 pak sám řídí (ostatně, Čajkovskij rád a často řídí provedení svých děl).
Čajkovskij se dožívá mnoha čestných ocenění, mimo jiné doktorátu univerzity v Cambridge, čestného členství v pařížské Akademii umění atd.
Výčet Čajkovského skladeb by byl obrovský, tedy jen ta nejdůležitější a nejznámější - Čajkovskij je autorem šesti symfonií (neznámější 6. h moll "Patetická", z autorova posledního tvůrčího období), několika předeher ("Bouře", "1812", "Romeo a Julie", "Hamlet"), tří klavírních koncertů (nejslavnější "Koncert č. 1, b-moll"), nádherného houslového koncertu D-dur, mnoha svit, oper ("Evžen Oněgin" - on sám ale říká, že se nejedná o operu, nýbrž o "lyrické scény", "Piková dáma", "Čarodějka"...), baletů ("Labutí jezero", "Šípková Růženka", "Louskáček") a mnoha skladeb komorních a vokálních.
V listopadu roku 1894 se Petr Iljič Čajkovskij v Petrohradě nakazí infekčním onemocněním, nejspíše cholerou, a 6. listopadu pak umírá - devatenácté století v něm ztrácí jednoho z největších skladatelů-lyriků...

Sport

10. března 2007 v 18:31 Referáty

Čech se může vrátit zpět do branky, rozhodli lékaři

Čtyřměsíční trápení jednoho z nejlepších brankářů světa a opory české fotbalové reprezentace Petra Čecha je u konce. Čtyřiadvacetiletý gólman se ve středu v Oxfordu podrobil důkladné zdravotní prohlídce po níž lékaři rozhodli, že po fraktůře lebky, kterou utpěl loni v řijnu, se Čech může opět postavit do branky londýnské Chelsea.
OXFORD - Chytat by mohl chytat už v sobotním ligovém zápase v Liverpoolu. ČTK o tom informoval David Trávníček ze společnosti Sport Invest, která Čecha zastupuje.
Čecha prohlédl neurochirurg, který jej na podzim na specializované oxfordské klinice operoval. Vzápětí řekl, že je spokojen s tím, jak se Čechovo zranění zahojilo. Brankář tak podle lékařů může bez obav znovu hrát.
Jednička české reprezentace se zranila 14. října loňského roku v utkání v Readingu po zákroku záložníka Stephena Hunta a hovořilo se o tom, že může zmeškat celou sezónu. Po třech měsících už ale odchovanec plzeňského fotbalu hlásí návrat.
Jaromír Jágr a Martin Ručinský.
Český hokejista Martin Ručinský by se brzy mohl znovu sejít v jednom týmu s Jaromírem Jágrem. List New York Post napsal, že Rangers po sérii neúspěchů shánějí někoho, kdo by oživil Jágrovu hru, a jeho krajan a bývalý spoluhráč Ručinský se prý jeví jako ideální řešení. Manažer Glen Sather už údajně dokonce jednal se svým protějškem ze St. Louis Johnem Davidsonem.

Orkán

10. března 2007 v 18:29 Referáty

Vichřice v ČR poprvé zabíjela

Řádění vichřice si v České republice ve čtvrtek vyžádalo první oběť. O život přišel hasič ve Slunečné na Českolipsku, kterého při zásahu zabil padající strom. Vítr na mnoha místech země už dosáhl síly orkánu a je doprovázen vydatnými srážkami. Větrné bouře sužují velkou část Evropy.
ČESKÁ REPUBLIKA - "Posádce sanitního vozu už se bohužel hasiče nepodařilo oživit," potvrdila Novinkám mluvčí liberecké záchranky Kristýna Fejfarová. Hasič s kolegy odklízel spadlý strom, když se zvedl silný poryv větru, který poslal kmen přímo na muže.
Vítr má v průběhu večera a noci dosahovat v nárazech rychlosti 90 až 125 kilometrů za hodinu, na horách kolem 145 kilometrů za hodinu.

Vítr má na svědomí také zraněné

Mezi Rakovníkem a Rudou spadl v lese strom na osobní auto a zranil pět lidí, z toho jednu ženu těžce. V kladenské nemocnici s poraněnou rukou skončil i muž, na jehož vůz spadl strom na silnici mezi Kladnem a Libušínem. Mezi Aší a Hazlovem na Chebsku narazil kolem 19:00 osobní motorový vlak do stromu, který na koleje srazil prudký poryv větru. Jeden z cestujících byl zraněn.

Výpadky elektrické energie

Bez proudu se večer ocitly tisíce lidí v řadě měst a obcí Středočeského kraje. Energetici řešili už 18 poruch na zařízení vysokého napětí. V pohotovosti je 160 energetiků poruchové služby. Postiženými jsou mimo jiné Brandýs nad Labem, Kamýk nad Vltavou, část Rakovníka, Berouna a Příbrami, ale i Mělník a blízké obce.
BEAUFORTOVA STUPNICE SÍLY VĚTRU
Jak poznat podle pohybu vodní hladiny, stromů, kouře, pohybu prachu a jiných částic sílu větru.
BEZVĚTŘÍ - 0-0,2 m/s, pod 1 km/h, kouř stoupá svisle vzhůru
VÁNEK - 0,3-1,5 m/s, 1-5 km/h, směr větru je poznatelný podle pohybu kouře, vítr však nepohybuje větrnou korouhví (směrovkou)
SLABÝ VÍTR - 1,6-3,3 m/s, 6-11 km/h, vítr je cítit ve tváři,listy stromů šelestí, větrná směrovka se začíná pohybovat
MÍRNÝ VÍTR - 3,4-5,4 m/s, 12-19 km/h, listy stromů a větvičky jsou v trvalém pohybu, vítr napíná praporky a slabě čeří hladinu stojaté vody
DOSTI ČERSTVÝ VÍTR - 5,5-7,9 m/s, 20-28 km/h, vítr zdvíhá prach a kousky papíru, pohybuje slabšími větvemi
ČERSTVÝ VÍTR - 8,0-10,7 m/s, 29-38 km/h, listnaté keře se začínají hýbat, na stojatých vodách se tvoří menší vlny se zpěněnými hřebeny
SILNÝ VÍTR - 10,8-13,8 m/s, 39-49 km/h, vítr pohybuje silnějšími větvemi, telegrafní dráty sviští, používání deštníků se stává nesnadné
PRUDKÝ VÍTR - 13,9-17,1 m/s, 50-61 km/h, vítr pohybuje celými stromy, chůze proti větru je obtížná
BOUŘLIVÝ VÍTR - 17,2-20,7 m/s, 62-74 km/h, vítr ulamuje větve, chůze proti větru je téměř nemožná
VICHŘICE - 20,8-24,4 m/s, 75-88 km/h, vítr působí menší škody na stavbách (strhává komíny, tašky ze střech)
SILNÁ VICHŘICE - 24,5-28,4 m/s, 89-102 km/h, vyskytuje se na pevnině zřídka, vyvrací stromy, působí větší škody
MOHUTNÁ VICHŘICE - 28,5-32,6 m/s, 103-117 km/h, vyskytuje se velmi zřídka, působí velké škody na domech, lesích
ORKÁN - nad 32,7 m/s, nad 118 km/h, ničivé účinky

Krutá skutečnost

10. března 2007 v 18:25 Obrázky
když člověk ztratí někoho hodně blízkého nebo milovanou osobu, vždycky ho napadne něco strašnýho...
jeden z těch nápadů je i ten, že sáhne po něčem ostrém a udělá jeden dva první bolestné tahy...
asi si ze začátku ani neuvědomí, co si tím způsobuje, protože cítí fyzickou bolest a ta mu pomůže od psychické...
potom už člověk neví jak dál a pokračuje ve věci, kterou si před časem chtěl jenom ulevit...
někdy to už ale zachází opravdu daleko a s tím člověkem to začíná jít z kopce...
potom už se na tom stane pratkicky závislý a ubližuje si čím dál víc...
už to nemůže vydržet a dělá si rány čím dál větší a hlubší...
až to nakonec jednoho dne přežene a skončí jeho trápení... možná chtěl, aby skončilo a možná taky ne...

zase jen ,, pro silné povahy''

10. března 2007 v 18:24 Obrázky
Zajímavé i děsivé...
Hm...asi to nebude nejpříjemnější...
Sněhurka :)
No a takhle bych dopadla, kdyby mě zavřeli do blázince...i kdybych nebyla blázen, tak bych se jím určitě stala tam.
Uklouzla na schodech...
Nevěsta...
Pokousaný holky :)
Japonský způsob sebevraždy...
Už jdu...
Jazyk...to muselo docela bolet...
...
Vskutku zajímavá fotka...
Zrodil se z krve...moc pěkná fotka.
Křesťanství...
Co se tam asi stalo?

bolest..

10. března 2007 v 16:15 Obrázky

krvavé obrázky ale raději jen pro silné povahy!!!

10. března 2007 v 16:07 Obrázky

Pozóóór, jen pro silné povahy!!!

31.10.2006 18:11 | Veverka | Bolest a krvavé obrázky
Tak tohle jsem se rozhodla dát jako extra fotku....ptž myslím, že je jako jaedna z mála
opravdová...a to víc je fůůj se na ní koukat, ale je to tak.....někomu to pomáhá (nebo si to alespoň myslí) si ubližovat....já bych to asi nedokázala.....:(
lidi, tak vám tu k tomu píšu varování, tohle nedělejte!! Prosím!! já vás mám všechny ráda, ste určitě moc super lidičky a tohle vám může víc ublížit než pomoct.... a hlavně!! Co bych bez vás dělala kdyby se vám něco stalo?? :-* ...

Pozóóór, jen pro silné povahy!!!

Tak tohle jsem se rozhodla dát jako extra fotku....ptž myslím, že je jako jaedna z mála
opravdová...a to víc je fůůj se na ní koukat, ale je to tak.....někomu to pomáhá (nebo si to alespoň myslí) si ubližovat....já bych to asi nedokázala.....:(
lidi, tak vám tu k tomu píšu varování, tohle nedělejte!! Prosím!! já vás mám všechny ráda, ste určitě moc super lidičky a tohle vám může víc ublížit než pomoct.... a hlavně!! Co bych bez vás dělala kdyby se vám něco stalo?? :-* ...
Jo tak to už jde… na to se můžou podívat i slabší povahy

sex...

10. března 2007 v 15:56 Obrázky
nikdy bez ochrany
...nepřestávej
divoký sex
amor

dalšíí-láska

10. března 2007 v 15:44 Obrázky

láska + blbinky

10. března 2007 v 15:35 Obrázky
PŘÁTELSTVÍ NÁSOBÍ RADOST A DĚLÍ ŽALOST
PŘÍTEL JE TEN KDO O TOBĚ VÍ VŠECHNO A MÁ TĚ POŘÁD STEJNĚ RÁD
LÁSKA JE PLAMEN,KTERÝ ZAHŘÍVÁ,VÁŠEŇ JE POŽÁR,KTERÝ NIČÍ
JE CHYBOU NEVĚŘIT NIČEMU,I VĚŘIT VŠEMU
ÚSPĚCH JE NĚCO,CO TI PŘÁTELÉ NIKDY NEODPUSTÍ
LÁSKA JE JAKO ŠTĚSTÍ,NEMÁ RÁDA KDYŽ SE ZA NÍ BĚHÁ
z lásky................
*mlask*
TEORIE LÁSKY JE BOŽSKÁ,JEJÍ PRAXE
........................................................................
KDO NENÍ MILOVÁN,JE SÁM I UPROSTŘED DAVU
...................................................................................
KDO NEŽIJE PRO NĚKOHO,ANI SÁM PRO SEBE NEŽIJE
.........................................................................................................................
DĚLÁŠ-LI SI NOVÉ PŘÁTELÉ,NEZAPOMÍNEJ NA TY STARÉ
.......................................................................
LÁSKA JE POEZIÍ ŽIVOTA
.................................................................................................
******THE END******


láska..

10. března 2007 v 15:25 Obrázky
1050.jpg
12678.jpg
Láska je krásný cit....ale taky může bolet!
Je mi smutno bez tebe je mi smutno když tě nemám vedle se be vedle koho usínat a vedle koho se probouzet koho obejmout lásko kde tě mám přitul se kemě chytni mě a už mě nepust svět je moc velkej a já se na něm sama bojím


odkazy...

3. března 2007 v 19:55 Hry
Odkaz na oblíbené SUPERHRY...
Odkaz na méně oblíbené MINIHRY...
Odkaz na ON-LINE HRY
Odkaz na ONLINE HRY NA CHATU

vyrobte si...

3. března 2007 v 19:44 Puzzle
Vyrobte si svoje puzzle.. je to jednoduché stačí kliknout na odkaz který sem vám sem dala potá na tlačítko procházet a vybrat si některý obrázek poté klikněte na načíst obrázek a potom tlačítko pokračovat, vyberete si zda chcete obrázek na výšku nebo na šířku a pokračovat možná se objevý možná ne jestli chcete okraje vyberte si a jako obvykle pokračovat vyberete si počet dílků a tlačítko pokračovat, a poté buď stáhnout nebo poslat na e-mail...