ještě zajímavosti a krimi..

10. března 2007 v 18:57 |  Referáty
Muž přepadl benzínku, odnesl si 242 tisíc
V pondělí, několik minut před šestou hodinou ráno, neznámý muž přepadl benzinovou čerpací stanici v Hájku na Karlovarsku. Odnesl si 242 tisíc korun.
HÁJEK (KARLOVARSKO) - Muž namířil na čerpadláře benzinky pistoli a požadoval na něm vydání finanční hotovosti. Prodavač mu sdělil, že žádné peníze nemá, ale lupič mu přikázal, aby otevřel trezor zabudovaný v zemi.
"Poté se pachatel zmocnil tržby za poslední tři dny, nařídil napadenému aby si lehl na podlahu, zajistil dveře proti otevření a čerpací stanici opustil," uvedl Jiří Soukoup ze Západočeské policie.
Prodavač benzinky byl po pětačtyřiceti minutách osvobozen zákazníkem, který přijel tankovat. Vyvázl bez zranění.
"Lupič byl ve stáří mezi 30 až 40 roky, asi 180 centimetrů vysoký, na hlavě měl kulicha a přes ústa zvednutou mikinu či bundu, mluvil česky. Oblečen měl zelené montérky," dodal Soukup.
Žena rodila na ulici,dítě nepřežilo…
Na ulici v Roztokách u Prahy porodila v pondělí žena dítě. Záchranářům se ale nepodařilo novorozeně oživit. Ani rodička nebyla v dobrém zdravotním stavu, zřejmě byla pod vlivem omamných látek. Záchranáři ji převezli do Fakultní nemocnice Motol v Praze. Mluvčí nemocnice Eva Jurinová řekla, že žena ztratila mnoho krve a trpěla těžkou poruchou krevní srážlivosti.
PRAHA - "Sedm minut po osmé hodině ráno dostalo operační středisko v Jesenici od policie výzvu k výjezdu. Čtyřiadvacetiletá žena na ulici v Roztokách porodila dítě. Nejevilo známky života a nepodařilo se je resuscitovat," upřesnila mluvčí středočeských záchranářů Nina Šeblová.
"Lékaři poskytli ženě okamžitě pomoc a ošetřili ji. Nyní leží na jednotce intenzivní péče, její stav je velmi vážný, bezprostředně ohrožena na životě už není," uvedla Jurinová.
Upřesnila, že do Motola byla žena přivezena bez dítěte a bez dokladů, krátce po porodu, na který si ale vůbec nepamatovala. Byla silně znečištěná hlínou. Vpichy na rukou nasvědčovaly tomu, že užívá nitrožilně drogy. Testy na přítomnost alkoholu a drog v krvi se teprve dělají. Žena neměla u sebe žádné osobní doklady, uvedla italské jméno, ale mluví česky.
Mluvčí středočeské policie Pavel Truxa řekl, že policie vyslechne, závisí to na vývoji jejího zdravotního stavu. "Zatím čekáme na výsledky šetření, co bylo vlastně příčinou jeho úmrtí," uvedl.
ODS možná ustoupí lidovcům a zeleným, tvrdí Bém
První místopředseda ODS Pavel Bém v neděli nevyloučil, že premiér a šéf ODS Mirek Topolánek ve sporu o ministerská křesla lidovcům a zeleným ustoupí. "Když si dva předsedové slabších stran dupnou, tak kvůli tomu pan Topolánek vládu nepoloží," řekl.
PRAHA - Část členů ODS spolu s Bémem zpochybnilo už uzavřenou dohodu, podle níž by mělo ministerstvo financí připadnout lidovcům. Podle Béma by finance a ministerstvo místního rozvoje, které mají vést rovněž lidovci, koncentrovala obrovskou moc v rukou KDU-ČSL vůči regionům. "Já říkám, že je hrozně rizikové a pro ODS hrozně nevýhodné tyto dva rozhodující resorty v rukou lidovců nechat," uvedl.
Bém je přesvědčen, že klíčový resort financí si musí ODS ponechat také proto, že ponese největší odpovědnost před voliči za reformy. Už parita vládních křesel, kdy jich ODS obsadí devět a lidovci se zelenými stejný počet, je podle něj obrovským ústupkem.
Bém by považoval za přijatelné, kdyby lidovci místo ministerstva financí přijali ministerstvo průmyslu a obchodu. Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek podle Béma slíbil, že bude o výměně financí za jiný resort přemýšlet a jednat se svými stranickými kolegy. ČTK po jednáních s ODS ale lidovecký lídr řekl, že "zatím nenašel důvod", proč by měl na výměnu resortů přistupovat.
Spor o Schwarzenberga by se měl projednat s prezidentem
Na obsazení ministerstva zahraničí by se podle Béma měli shodnout šéfové ODS a Strany zelených spolu s kandidátem a prezidentem Václavem Klausem, dodal. Klausovi se totiž nelíbí kandidát zelených senátor Karel Schwarzenberg. Vadí mu jeho vazby na Rakousko.
"V případě zahraničních věcí je hrozně nevýhodné a rizikové pro zahraniční politiku České republiky vytvořit stav napětí mezi prezidentem a jeho kanceláří a ministerstvem zahraničí," argumentoval Bém.
Schwarzenberga se zastal exprezident Václav Havel. Nebude-li šéfem diplomacie, utrpí tím podle něj dobrá pověst České republiky. [celá zpráva]

Při střetech anarchistů a nacionalistů bylo zadrženo 20 lidí

Kliknutím fotografii zvětšíte.Zvětšit obrázek Policisté brání anarchistům ve střetu s nacionalisty.
foto: Pro Novinky Marek Dostál
Policie v Přerově hlídala povolený pochod ultrapravicové skupiny Národní korporativismus. Nacionalisté se sešli ve dvě hodiny na nádraží. Proti nim svolalo do centra města nepovolenou demonstraci i anarchistické sdružení Antifa. Policisté postupně zadrželi asi dvě desítky lidí.
10.3. 2007 11:29 - 17:36 Aktualizováno
PŘEROV - Krátce po třetí hodině vyrazil průvod asi stovky členů Národního korporativismu od nádraží. Z původně plánované trasy je policie odklonila, aby zabránila přímému střetu s anarchisty. K drobným potyčkám nakonec došlo v Kratochvílově ulici a zejména u náměstí T.G.M. Nacionalistů bylo podle policistů kolem 180, anarchistů přibližně o třicet méně.
Policie zadržela během střetů celkem dvacet osob. "Ještě před samotnou demonstrací se jeden z účastníků zranil při vzájemné potyčce mezi demonstranty," uvedl velitel policejního zásahu Petr Lessy.
Vzduchem při střetech létaly láhve od piva. Policie nasadila pro stabilizaci situace těžkooděnce i jízdní policii. V průvodu demonstrující vyvolávali hesla jako "nic než národ" nebo "ulice jsou naše". Kolem čtvrté hodiny se policistům podařilo oba znesvářené tábory oddělit
Přerovským policistů poslalo pomoc i policejní prezídium. "Na místě jsou těžkooděnci, vrtulník a posily z policejního prezidia," řekla Právu Sedláčková. Na místě zasahovalo asi 250 policistů, kterým pomáhali i strážníci městské policie.

Nacionalisté vyrazili z nádraží

Nacionalisté vyrazili z nádraží ulicemi Kramářova, Čechova až na náměstí T.G. Masaryka. Tam přednesli projevy.
Antifašisté svolali akci na náměstí Přerovského povstání u Čechovy ulice na druhou hodinu.
"Nechceme ulice našich měst nechat nacionalistickým šílencům, kteří si vytvářejí různé důvody, proč provokovat demonstracemi," řekl Právu jeden z anarchistů, 29letý Mirek z Olomouce.
Sdružení Národní korporativismus svolalo podobný pochod už v lednu v Otrokovicích a také koncem února v Berouně. Zatímco v moravském městě došlo jen k lehkým potyčkám s anarchisty, v Berouně se obě skupiny přímo střetly. [celá zpráva]
Chřipková epidemie v ČR je u konce
Nemocných lidí na chřipku a nachlazení neustále ubývá. Ve všech krajích je již jejich počet pod hranicí epidemie, tedy 2000 nemocných na 100 000 obyvatel. Uplynulý týden připadalo na 100 000 obyvatel 1379 nemocných, v porovnání s předchozím týdnem tak množství chřipkových onemocnění kleslo o 15 procent. Uvedla to Marie Otavová ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ).
9.3. 2007 16:13
ČESKÁ REPUBLIKA - Předchozí týden byla ještě chřipková epidemie ve dvou krajích, tento týden již v žádném. Nejvíce lidí dostalo akutní respirační infekci v Moravskoslezském kraji, 1808 z každých 100 000 obyvatel.
Nejnižší počet nemocných hlásila tradičně Praha. Na 100 000 Pražanů jich připadala dokonce méně než tisícovka (961). Největší pokles, o 36,8 procenta, zaznamenali hygienici na Vysočině, kde mají nyní 1055 případů na 100 000 osob.
Ve větší míře se podle Otavové začínají opět vyskytovat i nechřipkové respirační viry. "Chřipku budeme ale ještě nějaký týden zachytávat," uvedla.
Lidé, kteří mají proti chřipce očkování, se mohou cítit v bezpečí. Všechny dosud izolované kmeny odpovídají těm, které jsou obsaženy ve vakcíně.
Před letošní zimou se nechalo očkovat méně lidí než loni. Přitom se v Česku nechává očkovat výrazně méně lidí než v zemích západní Evropy, asi sedm procent obyvatel.
Předminulý týden hlásilo plošnou epidemii také 12 evropských států, z našich sousedů Německo a Rakousko.

Stát a církev opět nedohodly termín předání katedrály

Kliknutím fotografii zvětšíte.Zvětšit obrázek Katedrála svatého Víta
foto: PRÁVO/Michaela Říhová
Zástupci prezidentské kanceláře, Správy pražského hradu a Metropolitní kapituly se v pátek dohodli, že k předání katedrály sv. Víta včetně okolních objektů státu dojde. Stále však není jasné kdy, neboť vyjednavači ještě chtějí připravit potřebné dokumenty a dojednat detaily ohledně spolupráce při správě objektu.
9.3. 2007 12:26 - 14:36 Aktualizováno
PRAHA - "Jednání (...) po dvou hodinách skončilo vzájemnou dohodou o předávání konkrétních objektů na Pražském hradě včetně Svatovítské katedrály," uvedl v tiskovém prohlášení vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Jiří Weigl.
Dodal, že v pondělí bude pokračovat předávání objektů ve Vikářské ulici. Budou se také vypracovávat podklady pro předání katedrály, datum jejího předání ale určeno nebylo.
"Obě strany připravují návrhy o vzájemné spolupráci při její správě," uzavřel Weigl.
Úředníci prezidentské kanceláře i církevní hodnostář se osobnímu setkání s tiskem záměrně vyhnuli. "Jiné prohlášení nebude," uvedl Jan Kofroň, sekretář biskupa Václava Malého.

Část objektů již církev státu předala ve středu

Katolická církev usiluje o to, aby součástí dohody o předání byly i otázky týkající se vnitřního vybavení kostela. Předměty nesmírné historické a kulturní hodnoty jsou podle právníka Petra Zderčíka, který ve sporu zastupuje kapitulu, církevním majetkem. [celá zpráva]
Ve středu církev předala Správě Pražského hradu věž Mihulku a tři domy ve Vikářské ulici. Jde o tzv. Mokrovy domy, což je uzavřený objekt a bude se jednat, co s ním dál. [celá zpráva]
Nejvyšší soud 31. ledna zrušil rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 1 z poloviny června 2006 o navrácení katedrály svatého Víta církvi, podle kterého měl chrám patřit církvi. [celá zpráva] Než padne nový pravomocný verdikt, měla by se památka vrátit zpět do rukou státu.
proto nebude třeba zabývat.

O katedrále ani muk

Katedrála byla při středečním jednání tabu. Podle Jakla jsou tu dvě roviny, jednou je její předání a druhou dohoda o dalším využití. Obě prý mohou probíhat paralelně.
Jakl odmítl vzkazovat církevním představitelům přes noviny, zda by Kancelář prezidenta republiky souhlasila s formou pronájmu, o níž hovořil kardinál Miroslav Vlk v úterý.
Na otázku, zda by dohoda o formě užívání mohla urychlit předání katedrály do rukou státu, odpověděl: "Nemělo by to být podmínkou a předání by mělo proběhnout co nejrychleji. Ale neuškodilo by to," připustil.

Podle soudu má církev předat státu chrám sv. Víta bez otálení

Kliknutím fotografii zvětšíte.Zvětšit obrázek Pražská katedrála sv. Víta
foto: PRÁVO/Petr Hloušek Zavři obrázek Kliknutím obrázek zavřete.Pražská katedrála sv. Víta
foto: PRÁVO/Petr Hloušek
Římskokatolická církev by měla bez otálení předat státu pražskou katedrálu sv. Víta. Z oficiálního stanoviska Nejvyššího soudu (NS) vyplývá, že jeho nedávným rozhodnutím se spor vrátil před okamžik, kdy Městský soud v Praze přiřkl chrám církvi.

Anketa

Myslíte si, že by chrám sv. Víta měl být ve vlastnictví
Již hlasovalo 14646 čtenářů.
6.3. 2007 11:40 - 16:59 Aktualizováno
PRAHA - "Rozsudek Nejvyššího soudu je vykonatelný v okamžiku, kdy nabyl právní moci. Té nabývá dnem doručení. Pokud některá ze stran rozsudku neuposlechne, pak druhé straně dává zákon nástroje, jak se svého práva domoci," řekl v úterý mluvčí soudu Petr Knötig.
Zákon hovoří například o žalobě na vyklizení objektu.
Účastníci soudního sporu se podle Knötiga musejí zcela podrobit rozhodnutí NS. "V praxi toto znamená, že po doručení rozsudku o vrácení případu Obvodnímu soudu pro Prahu 1 nastává situace, jaká byla před vynesením pravomocného rozsudku Městského soudu v Praze," uvedl mluvčí.
Soudní spor bude pokračovat 3. května. "Zásadní stanovisko podáme právě tam, žádný z argumentů nenecháme bez povšimnutí," řekl právník Petr Zderčík, který jedná ve sporu s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových za Metropolitní kapitulu.
Jak uvedl, nepovažuje do té doby za potřebné vyřizovat si s protistranou názory na rozsudek prostřednictvím médií. Upozornil, současná jednání o postupu při vracení katedrály se soudního sporu netýkají.

Stát a církev budou o předaní katedrály jednat v pátek

Správa Pražského hradu a Metropolitní kapitula se dohodly, že ve středu budou jednat o předání přilehlých budov katedrály sv. Víta. V pátek pak proberou předání samotného chrámu. Novinářům to sdělili biskup Václav Malý a vedoucí prezidentské kanceláře Jiří Weigl.
Weigl Právu řekl, že při jeho schůzce s kardinálem Miloslavem Vlkem, která se uskutečnila minulý týden, nepadlo ani slovo o tom, že by Vlk nechtěl chrám předat.
"Snažíme se brát vážně závěry soudu, ale konkrétní podoba spolupráce s Kanceláří prezidenta republiky a Správou Pražského hradu je otevřená," řekl novinářům katolický biskup Václav Malý. Lhůta je podle něj svazující a není daná.
O vstupném, které církev po převzetí kostela zavedla, se podle Malého v úterý nehovořilo. Obě strany se shodly, že budou hledat věcné a vstřícné řešení, řekl Weigl. Jak dodal, jednání se nezabývalo soudním sporem, ale věcnými otázkami.
Nejvyšší soud 31. ledna zrušil rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 1 z poloviny června 2006 o navrácení katedrály svatého Víta církvi, podle kterého měl chrám patřit církvi. [celá zpráva] Než padne nový pravomocný verdikt, měla by se památka vrátit zpět do rukou státu.

Církev chce kostelní majetek

Katolická církev se snaží, aby součástí jednání o předání byly nově i otázky týkající se vnitřního vybavení kostela. Předměty nesmírné historické a kulturní hodnoty jsou podle právníka Petra Zderčíka, který ve sporu zastupuje kapitulu, církevním majetkem. [celá zpráva]
Soudní spory o vlastnictví chrámu a přilehlých nemovitostí trvají už bezmála 14 let. Třetí kolo bude před Obvodním soudem pro Prahu 1 pokračovat za dva měsíce. Soudkyně Libuše Fritzová uvedla, že nelze odhadnout, zda už v tomto termínu padne nový rozsudek.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama