Z Čr... zajímavosti a krimi

10. března 2007 v 18:51 |  Referáty
Dítě dvanáctiletého školáka je už na světě
Žebříček nejmladších otců v České republice se bude přepisovat. Dítě zplozené sourozenci z dobře situované rodiny z Klatovska - dvanáctiletým školákem a o pět let starší sestrou - je už na světě. Dívka podle informací Práva porodila tam, kde ji nikdo nezná, v chebské nemocnici. Novorozenec byl umístěn do dětského domova pro batolata v Aši.

Opilý řidič kamiónu jel na dálnici v protisměru

Řidič kamiónu nadýchal přes dvě promile alkoholu.
Policisté zastavili v úterý v půl čtvrté ráno u Ústí nad Labem na nově zprovozněném úseku dálnice D8 opilého řidiče, který jel s nákladním autem s návěsem v protisměru. Podle informace Šárky Poláčkové ze Správy severočeského kraje Policie ČR nadýchal 46letý řidič přes dvě promile alkoholu.
17.1. 2007 15:16
ÚSTÍ NAD LABEM - "Řidič mířil z Německa směrem do České republiky a dopravní hlídka ho zastavila za tunelem Panenská na Ústecku. Řidiče čeká hned dvojí obvinění, a to z trestných činů obecného ohrožení a ohrožení pod vlivem návykové látky," dodala Poláčková.
Anděl páně vzbudil na Štědrý den největší zájem diváků
Ivan Trojan a Jiří Bartoška: Anděl Páně

Nejvíce lidí se dívalo 24. prosince na novou pohádku České televize Anděl páně, kterou režíroval Jiří Strach a k níž napsala scénář Lucie Konášová. Na pohádku se dívaly téměř dvě třetiny lidí, kteří na Štědrý večer sledovali na televizi. Informoval o tom v úterý mluvčí České televize Martin Krafl.
Na premiéru pohádky se dívalo 2,442 miliónu dospělých diváků, což představuje 61,8 procenta z lidí u obrazovek. Potvrdilo se tak, že Češi na Štědrý den upřednostňují pohádky tuzemské produkce. Česká televize také každý rok 24.12. uvádí novou pohádku.
Anděl páně vznikl jako film a byl uveden v kinech v listopadu. Vznikl na motivy pohádek Boženy Němcové. Režisér Jiří Strach titul natočil původně pro vánoční televizní obrazovku. Nakonec se ale Česká televize rozhodla najít koproducenta a s jeho pomocí uvést pohádku v kinech.
Češi na Štědrý den poslali rekordní počet 68 miliónu SMS
Češi na Štědrý den opět poslali rekordní počet textových zpráv SMS. Celkem jich bylo 68,2 miliónu což je o deset miliónů více než loni. Počet hovorů zůstal na zhruba stejné úrovni jako loni, ale lidé tentokrát hovořili déle. Lidé posílali také více MMS multimediálních zpráv. Všichni tři mobilní operátoři nevědí o žádných problémech se spojením, i když někteří uživatelé sítě Vodafone měli problémy s výpadky sítě.
PRAHA - Padl i rekord v počtu poslaných SMS za minutu - 45 000 zpráv. "Nadále nejoblíbenějším způsobem, jak poblahopřát bližním, je SMS zpráva. Zákazníci T-Mobile odeslali 24. prosince 26,3 miliónu textových zpráv, což je proti loňskému roku nárůst o více než 21 procent," řekla mluvčí společnosti Jitka Pacolová. Celkový počet hovorů zůstal podle ní s 15,2 miliónu uskutečněných spojení na stejné úrovni jako v roce 2005.
Klienti T-mobile odeslali více než 91 tisíc multimediálních zpráv, což je o deset procent více než vloni. Nejvíce MMS zpráv bylo odesláno tradičně v době po nadílce, tedy mezi 20:00 a 21:00, dodala Pacolová.
"Během Štědrého dne jsme opět překročili rekord, když zákazníci společnosti Telefónica O2 odeslali 25,9 miliónu SMS, což bylo o tři milióny více než před rokem, uvedla mluvčí firmy Radka Spiesová. Počet 14,2 miliónu hovorů během 24. prosince se podle ní výrazně nelišil od loňského roku, ani od běžných víkendových dnů pracovního klidu. Společnost odbavila bezmála 95 000 MMS zpráv, tedy nepatrně méně než před rokem.
Zákazníci společnosti Vodafone poslali přímo ze svých mobilních telefonů 16 miliónů SMS a skoro 50 000 MMS, což je přibližně o čtvrtinu více MMS proti minulému roku. "Nejvíce odeslaných MMS jsme zaznamenali po 20. hodině, kdy si lidé mobily fotili dárky a touto cestou je posílali svým blízkým," souhlasila mluvčí firmy Zuzana Doležalová.
Loni bylo posláno 58,5 miliónu SMS a MMS.
Výrazně se zvýšil počet telefonátů do ciziny
Největší hlasový provoz zaznamenal T-mobile mezi 10:15 - 11:15, kdy se uskutečnilo asi 1,2 miliónu hovorů. Nejvíce vánočních SMS bylo od 11:30 do 12:30. Nejrušnější "textovací" čtvrthodinou pak bylo 15 minut mezi 11:30 a 11:45, poznamenala Pacolová.
Počet volání z pevné sítě Telefónica O2 do mezinárodní sítě stoupl proti loňskému roku téměř o třetinu a překročil hranici 2,5 miliónu hovorů. Špička byla podle Spiesové mezi 19. a 20. hodinou, kdy se uskutečnilo přes 208 000 hovorů do zahraničí během jedné hodiny. Nejčastěji volanými zeměmi bylo Slovensko, USA, Německo a Rakousko, podotkla. Zákazníci Vodafone volali nejvíce na Slovensko, do Německa a na Ukrajinu.
Drogy zkusil už každý čtvrtý Čech
Alespoň jednou za život vyzkoušelo nějakou psychoaktivní látku, tedy drogu na 22,3 procenta Čechů. Ovšem mezi mladými lidmi ve věku 18 až 24 let má takovou zkušenost téměř 40 procent z nich.
PRAHA - Češi však současně nejsou k drogám tolerantní, s legalizací marihuany by souhlasilo jen 16,5 obyvatel, většina společnosti je proti.
Vyplývá to z Výběrového šetření o zdravotním stavu a životním stylu z obyvatel ČR, zpracovaném Ústavem zdravotních informací a statistiky ČR, kterého se zúčastnilo 1766 mužů a 1760 žen ve věku mezi 18 až 64 roky.
Nejdostupnější, nejlevnější a nejvíce aplikovanou látkou je marihuana a hašiš. Vyzkoušelo je 21 procent populace, tyto drogy představují polovinu všech užívaných psychoaktivních látek. Gram marihuany je k mání od 250 korun, z gramu je možné umotat pět cigaret.
Mezi další drogy, které se nejčastěji používají zejména mezi mladými lidmi, patří extáze a houba lysohlávka.
Větší zkušenosti s drogami mají muži než ženy, svobodní než ženatí a lidé do 34 let.
Vysokoškoláci berou nejméně
Studie překvapivě prokázala, že marihuanu a hašiš užívají spíše mladí lidé se základním a středním vzděláním, lidé bez práce a bez příjmů než lidé vzdělaní. Nejméně uživatelů drog totiž najdeme mezi vysokoškoláky, ženatými s rodinným zázemím a pevným zaměstnáním.
Je to logické, říkají specialisté, protože mezi vysokoškoláky existuje větší informovanost o nebezpečí drog a možné závislosti i společenských dopadech užívání. Vysokoškoláci se pohybují v prostředí či na takových firemních postech, které drogy netolerují a případné odhalení by mělo pro uživatele dosti fatální důsledky.
Nejužívanější látky (v %)
marihuana
57,6
extáze
21,1
lysohlávky
8,5
rozpouštědla
4,9
pervitin
4,7
Extáze je výjimkou
Výjimkou mezi drogami je ze sociologického pohledu extáze. Napovídá to již její druhé jméno - víkendová či taneční droga. Na rozdíl od marihuany ji neberou převážně lidé bez zaměstnání a příjmů, sociálně vykořenění a nezařaditelní, či žijící na hraně zákona, ale spíše lidé s pevným zaměstnáním, příjmy či úspěšně studující, kteří si s pomocí této látky chtějí "ozvláštnit" víkendy. A to i za cenu rizika, že se stanou drogově závislí se všemi doprovodnými jevy.
Dalšími výjimkami jsou i tvrdé drogy. U nich totiž již nelze vysledovat, zda je více berou lidé se základním vzděláním či s vysokou školou. Tvrdé drogy jako kokain, pervitin, zasáhnou stejně tvrdě a nelítostně bez rozdílu věku, vzdělání či pohlaví.
Koupit drogy není problém
Výzkum potvrdil zkušenost policistů či všech protidrogových center, že sehnat zejména lehké drogy není problém pro malé lidi mezi 18 až 24 roky (40 % dotázaných). V této věkové skupině to za problém považovala pouze asi tři procenta této věkové skupiny. Velká část mladých lidí si marihuanu sama pěstuje, či je jim nabízena ve škole.
Právě škola patří mezi nejčastější místa, kde lze drogy sehnat. Dále to jsou diskotéky, bary, herny či všeobecně známá shromaždiště narkomanů na náměstích, v parcích či nádražích měst.
Nejobtížněji se v Česku podle průzkumů sháněl kokain, LSD či crack.
Průzkum poukázal ještě na jeden problém. V Česku se poměrně ve značném množství užívají léky - sedativa a přípravky tišící bolest. Zde je ale velmi obtížné rozeznat, kdy se jedná o závislost, zneužívání těchto léků a kdy nutnost brát tyto léky například na tišení bolesti, deprese, nespavost či choroby související s věkem. Největší skupina uživatelů těchto látek se totiž podle průzkumů rekrutuje z lidí okolo padesáti a více let.
Dvouletý chlapec se toulal Brnem v pyžamu
foto: NOVINKY/Ondřej Krynek
Přes dvě hodiny ve strachu a napětí žili v pondělí v Brně rodiče dvouletého chlapce Kamila, který se sám na vlastní pěst vydal z domova jen v pyžamu. Chlapec odešel z bytu v brněnské části Řečkovice ve chvíli, kdy mu otec chystal snídani a neměl tolik času se chlapci věnovat.
8.1. 2007 15:33
BRNO - Chlapce našli náhodní lidé až u čtyřproudé výpadovky na Svitavy v Hradecké ulici, která je od místa jeho bydliště vzdálená kilometr. To už po něm pátralo několik policejních hlídek, které prohledávaly okolí místa jeho bydliště.
"Lidé, kteří chlapce našli, ho odvezli na policejní oddělení v Malátově ulici, kde chlapec s policisty čile komunikoval, řekl své jméno a mluvil o babičce. Další prověřování pak ukázalo, že chlapec odešel z domova a na vlastní pěst se vydal na návštěvu k babičce. Další události už měly rychlý spád a chlapce se podařilo zdravého bez úhony předat otci, který si pro něj přišel na služebnu," uvedla Andrea Procházková z brněnské policie
Lidovci trvají na ministrovi financí, další jednání se zatím neplánují
Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek v pondělí potvrdil Novinkám, že jeho strana bude trvat na tom, aby post ministra financí zaujal lidovec Miroslav Kalousek. V neděli přitom pražský primátor Pavel Bém ČTK řekl, že KDU-ČSL je ochotna v tomto bodu ustoupit a spokojit se ministerstvem průmyslu a obchodu. Další jednání trojkoalice zatím nenaplánovala.
VSETÍN - Na otázku, zda budou v nejbližších dnech pokračovat jednání o trojkoaliční vládě, Novinkám Čunek odpověděl: "Asi ano, ale je to na premiérovi."
Mluvčí ODS Jiří Sezemský potvrdil Novinkám, že žádná schůzka zatím naplánovaná není: "Zatím ne, zítra je ještě svátek, spíše čekám jednání až ve středu."
K postu ministra financí Jiří Čunek uvedl: "Pravda je taková, že to pan Bém navrhl, řekl, že by byl rád, abychom o tom uvažovali. Já jsem řekl, že o tom budeme uvažovat. " Dále Čunek Bémovi řekl: "Je to vaše nabídka, já ji hned nezatracuji" "My jsme o ní diskutovali ve straně, ale dospěli jsme k závěru, že ta varianta pro nás není vhodná," sdělil závěry KDU-ČSL Čunek.
Čunek zdůvodnil, proč lidovci odmítli výměnu postů. Prezident Václav Klaus vrátil premiérovi Topolánkovi navržený kabinet, protože se mu nelíbilo jméno ministra zahraničí Karla Schwarzenberga [celá zpráva] a ne obsazení postu ministra financí.
"S panem premiérem jsme se dohodli na nějakém složení vlády a pan prezident to z jiných důvodů vrátil. Já si myslím, že jiné důvody není potřeba využívat k tomu, abychom vládu restruktualizovali," řekl Čunek.
Pražská policie našla zavražděnou dívku a zřejmě i pachatele
Policisté zatím nemohou sdělovat bližší informace. Ilustrační foto.

Policisté našli v Praze 4 v dopoledních hodinách mrtvou třiadvacetiletou dívku, která byla s nejvyšší pravděpodobností zavražděna. Policisté zároveň zadrželi muže, který je zatím veden jako hlavní podezřelý. Novinkám to řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.
PRAHA - "V Táborské ulici na Praze 4 našli dopoledne policisté mrtvou třiadvacetiletou dívku, která byla zřejmě zavražděna. Přivoláný lékař a poté i policejní lékař smrt potvrdili," řekl Novinkám Hulan.
Na místě policie zadržela i muže, kterého policie z vraždy podezírá. Další podrobnosti zatím policisté nemohou sdělit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama