Zahraničí

10. března 2007 v 18:47 |  Referáty
Asie si připomíná druhé výročí zásahu vln tsunami
Turisté pokládají bílé růže během vzpomínkové ceremonie na druhé výročí zásahu vln tsunami v Thajsku. Tsunami zabily v Thajsku 9 000 lidí.

Po celé jihovýchodní Asii si lidé v úterý připomínají druhé výročí ničivého zemětřesení a následných vln tsunami. Lidé zapalují svíčky, navštěvují chrámy i hromadné hroby obětí, či sázejí mangrovníky. Vlny tsunami se rozeběhly Indickým oceánem 26. prosince 2004 a vyžádaly si na 230 000 obětí, milióny lidí přišly o střechu nad hlavou.
JAKARTA/KOLOMBO/BANGKOK - Na indonéském ostrově Bali zahájily tisíce lidí vzpomínku na tsunami cvičným poplachem a nácvikem evakuace pro případ podobné katastrofy. Na Srí Lance vyzváněly zvony všech kostelů i chrámů a na dvě minuty se po celém ostrově zastavily automobily. V Hikkaduvě na jižním pobřeží ostrova vztyčily úřady první ze systému výstražných věží, které mají v případě hrozícího nebezpečí obyvatele varovat a poslat do bezpečí.
Zemětřesení o síle devět stupňů Richterovy škály mělo epicentrum u indonéského ostrova Sumatra - a Indonésie také byla nejhůře postiženou zemí. Vlny vysoké jako dům tu smetly celé vesnice. Téměř 167 000 obětí bylo z indonéské provincie Aceh, kde i po dvou letech desetitisíce lidí nadále žijí v provizorních přístřešcích.
Thajsko obviněno ze zneužití darovaných peněz
Vzpomínkové ceremonie a buddhistické modlitby se chystají v Thajsku a nad pláže, které jsou znovu zaplněny opalujícími se turisty, vyletí balonky.
Thajsko se ale musí vypořádat i se skandálem, který podle thajského listu The Nation vyplul na povrch v posledních dnech. Spojené státy a šest dalších západních zemí Thajsko obvinily z možného zneužití až 60 procent peněz poskytnutých na identifikaci obětí tsunami a vyzvaly k auditu poskytnutých prostředků.
Izrael míní řešit napětí v Palestině. Jako gesto dobré vůle chce propustit některé palestinské vězně, což zatím podmiňoval propuštěním uneseného izraelského vojáka Gilada Šalita. Zvažuje i propuštění vysokého představitele Fatahu Marvána Barghútího, který byl odsouzen za organizování atentátů. Premiér Ehud Olmert v pondělí uvedl, že míní také jednat se Sýrií.
Santa Claus

Velení protivzdušné a kosmické obrany Severní Ameriky (NORAD) v neděli zahájilo monitorování trasy Santa Clause, který s dárky oblétá zeměkouli. Kolem 20:00 SEČ se na saních se sobím spřežením ocitl nad východní Evropou, uvedl NORAD na svých internetových stránkách www.noradsanta.org.
WASHINGTON - Podle NORAD odstartoval bělovousý stařík v červené kombinéze ze Severního pólu a odpoledne letěl nad Novým Zélandem a Austrálií. Odtamtud se přesunul nad Japonsko, Čínu a pak přeletěl celou Asii. Nad Střední Asií zamířil vzhůru k mezinárodní orbitální stanici ISS. Před 20:00 obletěl věže moskevského chrámu Vasila Blaženého. Nad Ruskem se zdržel jen velmi krátce, protože pravoslavní slaví Vánoce později. Pak zamířil do Egypta a odtamtud do Itálie a dál do Evropy.
NORAD ke sledování Santa Clause používá výkonný radarový systém se 47 pevnými stanovišti, dále pak satelity na geosynchronních drahách a nad Severní Amerikou také kanadské stíhačky CF-18 Hornet a americké stíhací letouny F-15 a F-16. Sledují ho pomocí vedoucího soba Rudolpha, jehož rudý nos emituje stejné záření jako motory balistických raket.
Zatím není jasné, co udělá protivzdušná obrana, až se Santa Claus přiblíží k Severní Americe, zda se nestane terčem protiletadlové střely. Doposud však k sestřelu Santa Clause nikdy nedošlo, i když NORAD a jeho předchůdce velení kontinentální protivzdušné obrany (CONAD) sleduje let Santa Clause přes 50 let.
Nápad vznikl úplnou náhodou.V roce 1955 jeden deník v americkém Colorado Springs zveřejnil telefonní číslo, na které se lidi měli dovolat přímo Ježíškovi. Bylo to číslo pohotovostní linky CONAD, na kterou volaly stovky dětí, aby se dozvěděly, kde očekávaný stařeček s dárky právě je. Obsluhujícímu důstojníkovi se jich zželelo a začal jim popisovat, že ho mohou sledovat na radaru. V roce 1997 NORAD zřídil internetovou stránku, na níž mohou zájemci sami Ježíškovu trasu kolem světa pozorovat.
Stránka také poskytuje informace o oblíbeném jídle Ježíška a jeho sobů a vysvětluje, jak dokážou rozdat dárky po celé Zemi za jedinou noc.
V Thajsku opět zabíjela ptačí chřipka
Drůbež je nejčastějším nositelem viru H5N1 v Asii.

Devětapadesátiletý thajský chovatel bojových kohoutů, který zemřel minulý měsíc, se stal obětí ptačí chřipky. V úterý zveřejněné výsledky laboratorních testů prokázaly nákazu ptačí chřipkou. Stal se třetí letošní obětí nemoci v zemi. Od roku 2003 v Thajsku podlehlo viru H5N1 17 osob.
BANGKOK - Muž pocházel z province Nong Bua Lam Phu, která se nachází ve severovýchodně od hlavního města Bangkoku ve vzdálenosti asi 400 kilometrů. Muž se nakazil, když léčil své nemocné kohouty bylinnými prostředky. Ochořel 14. července a 10. srpna nákaze podlehl, uvedlo ve svém dnešním prohlášení ministerstvo zdravotnictví.
Podle veterinářů však není z oblasti v současné době hlášeno žádné ohnisko nemoci u drůbeže. "Při návštěvě lékaře zatajil, že se staral o drůbež, která byla nemocná a umírala... Bál se, že by mu zemědělské úřady nařídily drůbež vybít," píše se dále v prohlášení.
První lidské oběti ptačí chřipky se v Thajsku objevily už v roce 2003. Od té doby se v zemi nakazilo 25 osob, z nichž 17 zemřelo. Ve světě nemoci podlehlo 147 osob z 250 nakažených. Nejvíce postižena je Indonésie, kde nemoci podlehlo přes padesát osob. [celá zpráva] Jednapadesátá oběť byla ohlášena v pondělí. [celá zpráva] Smutný primát převzala po Vietnamu, kde masové vybíjení drůbeže pomohlo zvládnout nákazu.
Celníci ve švédském přístavu Gothenburg zadrželi kontejner s více než tunou kokainu. Kontejner s 1 100 kilogramy drogy přivezla loď z Venezuely. Zásilka měla namířeno do polského Štětína. Informovala o tom švédská policie.
Ve Vietnamu vypukla nová epidemie ptačí chřipky
Vietnam ve středu ohlásil propuknutí nové epidemie ptačí chřipky u drůbeže. Virus H5N1 veterináři našli u 6000 mrtvých kuřat a kachňat. Vietnamské ministerstvo zemědělství upozornilo, že jde o první zprávy o ptačí chřipce ve Vietnamu od srpna. Ohniskem infekce jsou dvě provincie v deltě Mekongu.
HANOJ - Ministr zemědělství Cao Duc Phat kritizoval úřady v provinciích Ca Mau a Bac Lieu, že se jim nepodařilo poradit si s nákazou. Uhynulá drůbež byla nalezena již počátkem prosince ve dvou zavlažovacích kanálech, ale místní představitelé to Hanoji nenahlásili.
Odbor pro zdraví zvířat při ministerstvu uvedl, že 5500 kachňat a 500 kuřat uhynulých v posledních dvou týdnech pocházelo z ilegálních chovů a laboratorní testy u nich potvrdily přítomnost viru H5N1.
"Nebezpečí rozsáhlého rozšíření ptačí chřipky v deltě Mekongu je extrémně vysoké, protože chovatelé vyhazovali mrtvou drůbež do vodních kanálů dlouhou dobu," upozornilo ministerstvo.
Loni v lednu podlehl ptačí chřipce vietnamský chlapec z delty Mekongu poté, co se koupal v kanálu, kam lidé odhazovali infikované opeřence. V jižním Vietnamu nyní navíc klesají teploty, což by rovněž mohlo přispět k snazšímu přenášení viru, kterému se lépe daří v chladnějších podmínkách.

Chlapec propíchnutý štětcem zemřel chybou lékařů

V případě smrti třináctiletého Jakuba ze slovenského města Topoľčany, kterého 6. prosince bodl spolužák štětcem do zad, nepostupovali správně lékaři záchranné služby ani místní nemocnice. O výsledku vyšetřování tohoto případu, který zaujal celé Slovensko, ve středu informoval předseda úřadu pro dohled nad zdravotní péčí Ján Gajdoš.
BRATISLAVA - "Zdravotní péče Jakubovi nebyla poskytnuta správně. Měl být okamžitě převezen na specializované pracoviště," uvedl Gajdoš. Případem se bude zabývat policie.
Jakub se pohádal se svým o dva roky starším spolužákem v čase, kdy ve třídě nebyl učitel. Starší žák ho následně bodl štětcem do zad. Jakub si štětec sám vytáhl a běžel do sborovny. "Bylo to strašné. Všude bylo spoustu krve," líčil situaci jeden z žáků.

Vedení topoľčanské nemocnice přiznalo pochybení

Úřad pro dohled nad zdravotní péčí podal trestní oznámení na nemocnici v Topoľčanech. "V pořádku nebyla ani dokumentace případu a rodičům Jakuba byly podávány zavádějící informace," řekl Gajdoš. Vedení nemocnice se zatím k výsledkům vyšetřování nevyjádřila.
Ředitel nemocnice v Topoľčanech Martin Naništa respektuje výsledky vyšetřování a přiznal, že v případě došlo k selhání některých pracovníků nemocnice. "Budou vyvozeny personální důsledky," uvedl na mimořádné tiskové konferenci. Ředitel uvedl, že se zdravotníci tři hodiny snažili umístit Jakuba do některé specializované nemocnice, ale nenašli pochopení.
V prvních dnech po hospitalizaci se Jakub cítil dobře a mluvil dokonce s novináři [celá zpráva]. Po týdnu se jeho stav zhoršil, upadl do bezvědomí a jeho život nezachránil ani převoz do Bratislavy. Smrt způsobilo selhání centrálního nervového systému v důsledku zaplavení dýchacích cest krví a zástavy srdce. Lékaři po celou dobu tvrdili, že má propíchnuté plíce, ale pitva ukázala, že to nebyla pravda.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama